Japonya’nın Yeni İmparatorluk Dönemi ‘REIWA’ 

Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga yeni imparatorluk döneminin resmi adı olan Reiwa'yı kamuoyuna duyururken.
Sevgi paylaştıkça çoğalır!

1 Nisan 2019’da gerçekleşen olağanüstü kabine toplantısı sonucunda 1 Mayıs itibari ile başlayan yeni imparatorluk döneminin resmi adı ‘Reiwa’ olarak belirlendi. Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga’nın kamuoyuna duyurduğu Reiwa kelimesinin, ‘kutlu barış’, ‘güzel uyum’ anlamlarına geldiği belirtildi.

Reiwa adının kaynağı ise, 8. yüzyılın sonlarına doğru derlenmiş en eski Japonca şiir seçkisi olan Manyoshu. İmparator Akihito dönemi ‘Heisei’ (1989-2019) de dahil olmak üzere günümüze kadarki 247 imparatorluk dönem adlarının tümü Çin klasiklerine dayanıyordu, ancak Reiwa ile ilk defa bir Japon klasiği imparatorluk dönem adına kaynaklık etmiş oldu.

Hükümetin açıklamasına göre yine Japonya tarihinde ilk defa, ‘emir’, ‘kanun’, ‘düzen’ anlamlarını da taşıyan ‘Rei’ (令) karakteri bir dönem ismi için kullanılıyor. Öte yandan, ‘barış’, ‘uyum’ ve ‘Japon’ gibi anlamlar taşıyan ‘Wa’  (和) karakteri ise şimdiye kadar on dokuz defa imparatorluk dönem isimlerinde kullanılmış. Reiwa ile bu rakam yirmiye yükseldi.

Yeni dönem adının işaret dili ile ifadesi de Kyoto’da bulunan Ulusal İşaret Dili Eğitim Merkezi tarafından kamuoyuna duyuruldu. Reiwa, bir araya toplanmış parmak uçlarının çiçek açmasına benzer şekilde yavaşça açılırken elin ileriye uzatılması ile ifade edilecek. Bu işaret için Reiwa kelimesinin kaynağı olarak gösterilen Manyoshu seçkisinde yer alan ve bir çiçeğin güzelliğinin takdirini konu eden şiirden ilham alınmış. Bir taraftan baharda yeşeren tomurcukların çiçek olarak açması anlamı verilirken, bir taraftan da ileriye doğru uzatılan el ile ‘geleceğe ilerlemek’ anlamının ifade edileceği açıklandı.

Çeviren/Derleyen: Merve Yahşi

Kaynak: www3.nhk.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!