20 SIRA DIŞI MÜZE- 2

Tokyo ve Yakın Çevresi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

8) Tokyo Metropolitan Tıbbi Botanik Bahçesi

Higashiyamatoshi İstasyonu’nun hemen yakınında bulunan bu şifalı bitkiler bahçesinde tıbbi amaçlı araştırmalarda kullanılmak üzere esrar ve haşhaş gibi bitkiler yetiştirilmektedir. Ayrıca soğutma odalı seralarda kakao ve ylang ylang bitkisi gibi çeşitli ürünler ekilmektedir. Mayıs ayının ortasında açan haşhaş çiçeklerine ek olarak en güzel sabah manzarasını görebilmek için yaz başından sonbahara kadarki sezonda ziyaret edilmelidir.

Adresi: Tokyo Metropolü, Kodaira Şehri, Nakajima Semti 21-1

Ziyaret Saatleri: Nisan ayından Eylül ayına kadar 09:00 – 16:30 / Ekim ayından Mart ayına kadar 09:00 – 16:00 (Tatil günleri aydan aya değişmektedir)

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: Seibu Hajima Hattı Higashiyamato-shi İstasyonu’na yürüyerek 1 dakika.

Harita için tıklayınız.

9) Mayonez Müzesi (Mayo Teras)

Keio Metro Hattı Sengawa İstasyonu’nda bulunan bu müze, ünlü mayonez üreticisi Kewpie Şirketi’nin kurduğu bir çeşit interaktif gözlem tesisidir. Sengawa’da fabrika olarak üretim faaliyetlerine devam eden tesis, 2011 yılında araştırma ve ofis komplekslerini de kapsayacak şekilde yenilenmiş, birinci kat gözlem tesisi olarak hizmete sunulmuştur. Bu katta sofralarımızın sevilen lezzeti mayonezin bilinmeyen geçmişi, şirketin ürünleriyle ilgili ilginç bilgiler, mayonezin üretim süreci ve mayonez tarifleri gibi konular hakkında eğlenerek öğrenme fırsatı sunulmaktadır.

Adresi: Tokyo Metropolü, Chofu Şehri, Sengawa Semti 2-5-7 Sengawa Kewport

Ziyaret Saatleri: 10:00〜, 11:50〜, 13:40〜, 15:30 〜 (Her oturum 90 dakikalık sürelerden oluşmaktadır. Cumartesi, Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalıdır)

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: Keio Hattı Sengawa İstasyonu’na yürüyerek 7 dakika.

Harita için tıklayınız.

10) Shinjuku Tarih Müzesi

Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar Shinjuku ilçesinin geçmişini bütünüyle sergileyen kapsamlı bir müzedir. Toden 5000 Serisi metro aracının aslı, Taisho Dönemi’nden (1912-1926) itibaren yayılan ‘şirket çalışanı’ mesleğiyle ilgili belgeler, “Moulin Rogue” komedi tiyatrosu ve daha pek çok değişik sergi ile Shinjuku’nun tarihi gözler önüne serilmektedir.

Adresi: Tokyo Metropolü, Shinjuku İlçesi, Sakae Semti 22

Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:30 (Son giriş 17:00. Her ayın ikinci ve dördüncü Pazatesi günü, Yılbaşı tatili ve resmi tatillerin ertesi günü kapalı)

Giriş Ücreti: Genel 300 Yen, İlkokul ve ortaokul öğrencilerine 100 Yen

Ulaşım: JR Tokyo Metrosu Marunochi Hattı, Namboku Hattı Yotsuya İstasyonu’na (2 Numaralı çıkış) yürüyerek 10 dakika.

Tokyo Metrosu Marunouchi Hattı Yotani 3 Chome İstasyonu’na (4 Numaralı çıkış) yürüyerek 4 dakika.

Toei Metrosu Shinjuku Hattı Akebonobashi İstasyonu’na (A 8 Numaralı çıkış) yürüyerek 8 dakika.

Harita için tıklayınız.

11) İntermedyatek

2013 yılında açılan İntermedyatek, Japan Post Holdings ve Tokyo Üniversitesi tarafından ortaklaşa yönetilen bir bilim ve kültür merkezidir. Tokyo Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 135 yıl boyunca toplanan akademik örnekler, en son bilimsel araştırmaların sonuçları, sanatsal ifadeler gibi çok çeşitli alanlardaki koleksiyonlar ücretsiz olarak sergilenmektedir.

Adresi: Tokyo Metropolü, Chiyoda İlçesi, Marunouchi 2-7-2 JP Kulesi Kat: 2-3

Ziyaret Saatleri: 11:00 – 18:00 (Cuma, Cumartesi 20:00’a kadar. Kapanış saatinden 30 dakika öncesine kadar giriş yapılabilir)

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: Tokyo İstasyonu’na doğrudan bağlantılıdır.

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

12) Tütün ve Tuz Müzesi

1978 yılında Japon Tütün Şirketi tarafından Shibuya ilçesinde açılan müze, 2015 yılında Sumida ilçesi, Yokokawa semtine taşınmıştır. Alan olarak iki katına çıkarılan müzenin yeni adresinde kalıcı ve özel sergi odalarının yanısıra atölye odaları, kütüphane ve okuma odası, çok amaçlı alanlar gibi iyileştirmeler yapılmıştır. ‘Neden tütün ve tuz?’ sorusunun cevabını öğrenmek için müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Adresi: Tokyo Metropolü, Sumida İlçesi Yokokawa Semti 1-16-3

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18: 00 (Son giriş 17:30. Pazartesi günleri ve Yılbaşı tatilinde kapalı.  Resmi tatillerin Pazartesi gününe denk gelmesi durumunda Salı günü kapalı)

Giriş Ücreti: 100 Yen (Çocuklar, ilkokul-ortaokul-lise öğrencileri ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 50 Yen)

Ulaşım: Toei Asakasusa Hattı Honjo Azumabashi İstasyonu’na yürüyerek 8 dakika

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

13) Hazır Ramen Müzesi

Nisshin Gıda Şirketi’nin kurucusu ve hazır eriştenin mucidi Ando Momofuku’nun ‘İcat ve keşiflerimin önemini dostlarıma iletmek’ arzusunu gerçekleştirmek amacıyla açılan interaktif bir müzedir. Kişiye özel ‘Benim Ramen’im’i yapma imkanının yanı sıra dünyanın farklı yerlerinden erişteleri tatmak gibi çeşit çeşit etkinlikler ziyaretçileri beklemektedir.

Adresi: Kanagawa ili, Yokohama Şehri, Naka İlçesi Shinko Semti 2-3-4

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00 (Son giriş 17:00. Salı günleri ve Yılbaşı tatilinde kapalı. Resmi tatillerin Salı gününe denk geldiği durumlarda Çarşamba günü kapalı)

Giriş Ücreti: Üniversite öğrencileri ve üzerine 500 Yen, lise öğrencileri ve altına ücretsiz

Ulaşım:  Minatomirai Hattı Minatomirai İstasyonu’na yürüyerek 8 dakika. Minatomirai Hattı Bashamichi İstasyonu’na yürüyerek 8 dakika

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

14)Shin-Yokohama Ramen Müzesi

Ramen tarihini sergilemek için kurulmuş olsa da bu müzenin en etkileyici kısmı şüphesiz bodrum katında bulunan sekiz ramen dükkanıdır. Kuzeyde Sapporo tarzı ramen, güneyde Hakata tarzı ramen ve daha pek çok zengin ürün çeşitliliği ile her restoranda farklı farklı ramenlerin tadını çıkarmak mümkündür.

Adresi: Kanagawa Bölgesi, Yokohama Şehri, Kohoku İlçesi, Shin-Yokohama Semti 2-14-21

Ziyaret Saatleri: 11:00 – 22:00 (Aydan aya farklılık gösterebilir)

Giriş Ücreti: Genel (13 yaş ve üstü için) 310 Yen, İlkokul Öğrencileri  ile 60 yaş üstüne 100 Yen

Ulaşım: JR Yokohama Hattı, Tokaido Shinkansen Hızlı Treni Shin-Yokohama İstasyonu’na yürüyerek 5 dakika

Yokohama Belediyesi Metro Hattı Shin-Yokohama İstasyonu’na yürüyerek 1 dakika

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

 

Çeviren: Merve Yahşi

Kaynak: www.timeout.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!