Japon Yeni’nin Tasarımı Değişiyor!

Yeni 500, 1000, 5000, 10000 Yenlik Banknotlar

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japon Maliye Bakanlığı 2024 yılından itibaren tedavüle girmesi planlanan yeni tasarımlı 1000 Yen, 5000 Yen ve 10000 Yen’i kamuoyuna duyurdu. Sahtekarlığa karşı daha dayanıklı hale getirilen tasarımların en önemli özelliği, günümüz paralarında kullanılan filigran tekniğine ek olarak, yüksek çözünürlüklü yeni bir filigran modeli ile son teknoloji bir hologram eklenmesidir. Üç boyutlu bir portrenin yansıtılması anlamına gelen hologram fütürist bir teknolojidir ve kağıt paraların tasarımına dahil edilmesi dünyada bir ilk teşkil edecektir. Bu yazımızda yeni Japon Yen’lerinin tasarımlarında yer alan kişi ve figürler hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni 10000 Yen (Shibusawa Eiichi/ Marunouchi İstasyonu)

  • Ön Yüz (Portre) : Shibusawa Eiichi (1840-1931) Shibusawa Eiichi Meiji döneminde Japonya’yı finansal açıdan sağlam bir temele oturtan reformların yapılmasına katkıda bulunmuş ünlü bir Japon sanayicidir. Yaşamı boyunca Daiichi Ulusal Bankası, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, Tokyo Ticari Konferansı (günümüzün Tokyo Ticaret ve Sanayi Odası) gibi yaklaşık beş yüz işletmenin kurulmasında yer aldığı söylenmektedir. Ayrıca eğitim, sosyal hizmetler ve özel sektör diplomasisi alanlarında da hizmet vermiştir.

 

  • Arka Yüz : Tokyo İstasyonu Marunouchi İstasyon Binası‘Kırmızı Tuğla İstasyon Binası’ olarak da bilinen bu tarihi bina mimar Tatsuno Kingo tarafından 1914 yılında tasarlanmış ve tamamlanmıştır.  Kırmızı tuğlalarla kaplı Marunouchi istasyon binası, Meiji ve Taisho dönemlerini temsil eden yapılardan biri olarak sayılır. Savaş sırasına kısmen tahrip olan binanın restorasyonu 2012 yılında tamamlanmıştır. İçerisinde bulunan Marunouchi Kitabevi ile birlikte 2003 yılında Japonya’da Önemli Kültürel Varlık listesine girmiştir.

 

Yeni 5000 Yen (Tsuda Umeko/ Mor Salkım Çiçeği)

  • Ön Yüzü (Portre): Tsuda Umeko (1864-1929)1871 yılında Iwakura heyetine eşlik eden ilk kız öğrencilerden biridir. 1900 yılında İngilizce eğitim veren kız koleji’ni (günümüzdeki adıyla Tsuda Üniversitesi) kuran Tsuda, kız öğrencilerin modern kurumlara benzer şekilde yükseköğretim alabilmesi için çalışmıştır.

 

  • Arka Yüz: Mor Salkım ÇiçeğiAntik Japonya hakkında yazılmış en eski eser olan Kojiki (MS. 712) ile Japon waka şiirlerinin en eski örneklerinden oluşan Manyoshu adlı eserlerde de bahsedilen mor salkım çiçeği Japonya’da yüzyıllardır popüler olmuştur. Kabuki tiyatrolarında da sıklıkla rastlanan mor salkım çiçeğinin sevgi, uzun ömür, dayanma gücü gibi anlamları olduğu düşünülmektedir.

 

Yeni 1000 Yen (Kitasato Shibasaburo/ 36 Fuji Dağı Manzarası)

  • Ön Yüz (Portre): Kitasato Shibasaburo (1853-1931)Dünyada tetanos mikrobunun saf kültürünü ilk kez başarılı bir şekilde üreten doktor ve bakteriyolog Kitasato, tetanosu serum yöntemiyle tedavi etmeyi başarmıştır. Buna ek olarak vebaya sebep olan bakteriyi tespit etmiştir. Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile Özel Kitasato Araştırma Ensitüsünü kuran Kitasato, hayatı boyunca gelecek nesilleri eğitmek için gayretle çalışmıştır.

 

  • Arka Yüzü: 36 Fuji Dağı Manzarası / Kanagawa’nın Büyük DalgasıEdo dönemi sanatçılarından Katsushika Hokusai’nin başyapıtı olarak kabul edilen ve Japonya’yı temsil ettiği düşünülen ukiyo-e eseridir. Dünya’daki pek çok sanatçıyı etkileyerek ilham vermiş önemli bir şaheserdir.

 

Maliye Bakanlığı’nın kamuoyuna duyurduğu yenilenmiş Japon yenleri henüz tasarım aşamasında olup 2024 yılının bahar veya yaz aylarından itibaren kullanıma girmesi öngörülmektedir. Hologram hakkındaki detayların ise önümüzdeki aylarda kesinleştirilmesi bekleniyor.

Bu süreç zarfında 500 Yenlik madeni paralarda da değişime gidilmesi planlanmaktadır. Yeni 500 Yen’ler sahtekarlıkla mücadele etmek için ‘iki renk kaplama’ adı verilen iki renkli, üç katmanlı kaplama tekniğiyle yapılacaktır. Mevcut madeni paralarda kullanılan nikel metaline ek olarak bakır ve çinko metallerinin birleştirilmesiyle elde edilen katmanlı ‘iki renk kaplama’ tekniği ilk kez, İmparator Akihito’nun hükümdarlığının otuzuncu yılı şerefine 2019 yılında kullanılmıştır. Sahtekarlığa karşı güçlendirilmiş yeni tasarımlı 500 Yen’lerin 2021 yılının sonlarına doğru tedavüle girmesi bekleniyor.

Çeviren/ Derleyen: Merve Yahşi

Kaynak: mag.japaaan.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!