Ünlü Manga Yazarı Monkey Punch Hayata Gözlerini Yumdu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Uluslararası üne sahip Lupin III adlı eseriyle tanınan usta manga yazarı Monkey Punch (1937-2019), 11 Nisan’da zatürreden vefat etti. Gerçek adı Kazuhiko Kato olan Monkey Punch, 81 yaşındaydı.

Hokkaido bölgesinde bulunan Hamanaka şehrinde doğan Punch, liseyi memleketinde bitirdikten sonra Tokyo’ya taşındı. Endüstri meslek okulunda elektrik elektronik eğitimi alırken bir yandan da bir yayınevinde yarı-zamanlı manga artisti olarak çalıştı. 1965 yılında manga yazarı olarak çıkış yaptıktan iki yıl sonra Haftalık Manga Action dergisinde seri olarak yayımlanan Lupin III adlı eseri ile ün kazanmaya başladı. Eser, dünyaca ünlü hırsız Arsene Lupin’in torunu olan 3. Arsene Lupin’in hikayesini anlatıyor.

Lupin III serisi dedesi gibi usta bir hırsız olan Lupin, onu yakalamaya çalışan komiser Komiser Punch ve Lupin’in dostu olup olmadığı kestiremediği Mine Fujiko ile aşkından doğan maceraları konu alıyor.  Lupin’in haricinde çekici kadın kahraman Madonna Mine Fujiko ve Komiser Koichi Zenigata gibi eşsiz karakterlerin yer aldığı çeşit çeşit hikayeler seriye popülerlik kazandırdı.

Lupin III, o dönemlerde Amerikan çizgi romanlarından ilham almış özgün karakterleri ve egzotik stili ile dikkat çekiyordu. 1971 yılında gösterime giren anime filminin ardından pek çok anime ve film uyarlamaları çekildi.

60 yaşından sonra yüksek lisansa başlayan Punch, bilgisayarla manga çizme tekniği gibi yeni teknolojilerini öğrenmeye hevesle devam etmiş, ziyaretçi profesör olarak üniversitelerde eğitim vererek genç prodüktörlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur.

 

(Kısaltılarak çevrilmiştir.)

Çeviren/ Derleyen: Merve Yahşi

Kaynak: www3.nhk.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!