20 SIRA DIŞI MÜZE – 1

Tokyo ve Yakın Çevresi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo şehrinde farklı bakış açılarını yansıtan çok çeşitli müzeler bulunmaktadır.  Bu yazımızda, Tokyo’da diğer önemli müzelerin yanında, ilginç hobilere sahip kişiler tarafından oluşturulan koleksiyonların sergilendiği yirmi müzeyi tanıtacağız.

1- Gözlük Müzesi

Duvarları boydan boya kaplayan binlerce çeşit güneş gözlüğünün oluşturduğu etkileyici manzara ile bu binayı gözden kaçırmak mümkün olmasa gerek. Esasen gözlük satan bir dükkan olan bu mekan aynı zamanda müze olarak da faaliyet gösteriyor. Başlıca uzmanlık alanı okuma gözlükleri olmakla birlikte, bu mağaza makul fiyatlı ve özgün tasarımlı güneş gözlükleri açısından da zengin.

Adres : Tokyo İli, Toshima İlçesi, Minami İkebukuro Semti 3-16-9

Mesai Saatleri: 10:30 – 19:00 (Çarşamba günleri kapalı)

Ulaşım: İkebukuro İstasyonu’na (Doğu Çıkışı) yürüyerek 10 dakika.

Harita için tıklayınız.

2- Dövme Tarihi Müzesi

Ünlü dövme sanatçısı 3. Hiroyoshi’nin 40 yılı aşkın bir sürede, dünyanın dört bir yanından dövme kültürü, gelenekleri ve tarihi hakkındaki topladığı birçok belgenin sergilendiği bu özel müze, Edo döneminden (1603-1868) günümüze kadar dövmenin tarihini ve dövme ile ilgili evrensel bakış açılarını öğrenme imkanı sunuyor.

Adresi: Tokyo İli, Yokohama Şehri, Hiranuma Nishi İlçesi 1-11-7 İmai Binası Kat:1

Ziyaret Saatleri: 14:00 – 18:00 (Salı günleri ve her ayın 1., 10., ve 20. günleri kapalı)

Giriş Ücreti: 1000 Yen

Ulaşım: Keikyu Ana Hattı Tobe İstasyonu’na yürüyerek 4 dakika.

Harita için tıklayınız.

3- Yashio Şişme Bebek Müzesi

Saitama bölgesi Yashio şehrinde, şişme bebek tutkunu fotoğrafçı Hyodo Yoshitaka’nın açtığı bu müze,  yirmiden fazla şişme bebek ve vitrin mankenine ev sahipliği yapıyor.

Adresi: Saitama Bölgesi, Yashio Şehri, Ooze Semti No:6

Harita için tıklayınız.

4- Uçurtma Müzesi

Nihonbashi Taimeiken binasının beşinci katında bulunan bu müzede, çoğunluğu Edo dönemi uçurtmaları olmak üzere, müze sahibinin biriktirdiği 3000’den fazla uçurtma sergilenmektedir. Kurutulmuş yapraklardan yapılmış Endonezya ürünü uçurtmalar, samuray gravürleriyle donatılmış uçurtmalar,  plastik köpükten uçurtmalar gibi dünyanın her yerinden çeşit çeşit uçurtma örnekleri sergi salonunu boydan boya süslüyor.

Adresi: Tokyo İli, Chuo İlçesi, Nihonbashi 1-12-10 Taimeiken Binası 5. Kat

Ziyaret Saatleri: 11:00 – 17:00 (Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı)

Giriş Ücreti: Genel 200 Yen, Ortaokul öğrencileri ve altına 100 Yen.

Ulaşım: Toei Asakusa Hattı, Tokyo Metrosu Ginza Hattı, Tozai Hattı Nihonbashi İstasyonu’na yürüyerek 2 dakika.

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

5- Uzay Köyü

Bu mağaza, yaklaşık elli yıldır göktaşı araştırmacısı Hachiro Kageyama tarafından  işletilen bir ‘Uzay Köyü’dür. İçerisi kristaller, göktaşları, Buda heykelleri ve daha pek çok ürünle dolu bu dükkan bir müzeden farksız. Dışarıdan bakınca garip bir yer gibi duran bu binaya girmek cesaret istese de, cana yakın Hachiro Bey ile sohbete dalarsanız yeryüzünde olduğunuzu unutmanız bile mümkün.

Adresi: Tokyo Metropolü, Shinjuku İlçesi, Yotsuya Semti 4-28-20

Mesai Saatleri: Her gün 10:00 – 20:00

Ulaşım: Tokyo Metrosu Marunochi Hattı Shinjuku Gyoenmae İstasyonu’na (Okido Kapısı Çıkışı) yürüyerek 5 dakika. Tokyo Metrosu Marunochi Hattı Yotani 3-Chome İstasyonu’na (2 Numaralı Çıkış) yürüyerek 8 dakika.

Harita için tıklayınız.

6- Meguro Parazitoloji Müzesi

1953 yılında Tıp Doktoru Satoru Kamegai tarafından kurulan eşsiz bir müzedir. Müzede, Kamegai’nin incelediği 4500 farklı canlıdan elde edilen 300 parazit türü örneği sergileniyor. Mağaza bölümünde ise parazit şeklinde anahtarlıklar, parazit baskılı tişörtler, çantalar ve daha pek çok ilginç ürün satışa sunulmakta.

Adresi: Tokyo İli, Meguro İlçesi, Shinomeguro Semti 4-1-1

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00 (Pazartesi ve Salı günleri ile Yılbaşı tatilinde kapalı. Resmi tatillerin Pazartesi veya Salı gününe denk geldiği durumlarda ertesi gün kapalı)

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ulaşım: JR Yamato Hattı Meguro İstasyonu’na (Batı Çıkışı) yürüyerek 15 dakika

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

7- Metro Müzesi

Metro tarihinden en yeni teknolojilere kadar birçok konuyu ‘Gör, Dokun, Harekete Geçir’ mantığı ile öğrenme imkanı sunan interaktif bir müzedir. Müzede, Ginza Hattı ve Marunochi Hattı’nda çalışmış farklı modellerdeki vagonların gerçek örneklerinin yanı sıra, bir de simülatör bulunuyor. Müze mağazasında ise metro ile ilgili çeşitli ürünler satışa sunulmuş.

Adresi: Tokyo İli, Edogawa İlçesi, Higashikasai Semti 6-3-1

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00  (Son giriş saati 16:30, Pazartesi günleri ve Yılbaşı tatilinde kapalı. Resmi tatilin Pazartesi gününe denk geldiği durumlarda Salı günü kapalı)

Giriş Ücreti: Yetişkinler: 210 Yen, Ortaokul öğrencileri ve altına: 100 Yen

Ulaşım: Tokyo Metrosu Tozai Hattı Kasai İstasyonu’nun altı.

Müzenin internet sitesi için tıklayınız.

Harita için tıklayınız.

 

Çeviren: Merve Yahşi

Kaynak: www.timeout.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!