Pochi Bukuro Nedir?

Elişi rengarenk zarif zarflar

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Pochi Bukuro” Japonya’da kullanılan küçük hediye zarflarına verilen genel isimdir. Bu yazımızda Pochi Bukuro’nun kökeni, anlamı ve geçmişten günümüze kullanım alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Pochi’ kelimesi Kansai bölgesindeki yerel bir lehçede ‘nokta, küçük şey, azıcık’ anlamlarına gelir. ‘Bukuro’ ise Japoncada ‘torba, çanta, zarf’ anlamlarına gelmektedir. Yani bu terim bir bakıma ‘nokta kadar zarf’ demektir.

Pochi Bukuro’yu ilk defa Meiji Döneminde erkekler gözde geyşalarına ve sık alışveriş ettikleri mağazalardaki görevlilere bahşiş vermek için kullanmaya başlamıştır. Burada amaç gösterişli bir hediye vermekten ziyade, nezaketin minik bir zarfla ifade edilmesidir. Mütevazılığı, alçak gönüllülüğü gösterdiği düşünüldüğü için “(Bu basit hediye) size layık değil ama…” anlamına gelen “Koreppochi” sözünden türetildiği de söylenir.

Meiji dönemi’nde yaşamış birçok beyefendi kendi isim ve aile armalarını ekledikleri özgün zarflar üretmiş, hatta zarf değiş tokuşu yaparak koleksiyon oluşturmak moda haline gelmişti. Günümüzde o dönemden kalma, şık tasarımlı pek çok geleneksel Pochi Bukuro bulunabilmesi , bu zarif zarfların koleksiyon ürünü olarak seçilerek biriktirilmesi sayesinde mümkün olmuştur.

Pochi Bukuro genellikle yılbaşında çocuklara, popüler tiyatro oyunlarında sanatçılara, şirket veya mağazalarda satış performansının iyi olduğu dönemlerde çalışanlara, kaplıca otellerinde (Ryokan) hizmetlilere takdir ve teşekkür hislerini ifade etmek için kullanılır. Ödünç alınan az miktardaki paraları iade etmek için kullanıldığında ise, minnet duygusunu gösterir.  Zarif tasarımlı Pochi Bukuro’lar küçük hediyeleri paketlemek için de kullanılabilir.

Hediye gelen Puchi Bukuro zarflarını değişik şekillerde yeniden değerlendirmek mümkündür. USB veya SD kartları, toka, mektup pulu ve daha çeşit çeşit eşyayı saklamak için tekrar kullanılabilirler. Ayrıca ilaç ya da yara bandı taşımak, çantalarımızdaki küçük eşyaları düzenlemek için, bir spor salonunda veya kuaförde çıkardığımız aksesuarlarımızı geçici olarak koymak için de gayet kullanışlıdırlar.

Pirinçten yapılan Japon kağıdıyla hazırlanan Pochi Bukuro’lar hem sağlam hem de uzun ömürlü olduklarından yıllarca güvenle kullanılabilirler.

 

Çeviren: Merve Yahşi

Kaynak: allabout.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!