Yapay Zeka Göklerde

Tokyo olimpiyatlarında taksiyi gökte arayabilirsiniz

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Yapay zekadaki gelişmelerle beraber dünyanın önde gelen şirketleri ve girişimcileri uçak taksiler geliştirmeye başladı. Bu konudaki çalışmalar büyük şehirlerdeki trafik sorununu azaltmayı ve uçaklarda pilotlara duyulan ihtiyacı azaltmayı hedefliyor.

Dünyada bu konuyla alakalı 40’tan fazla AR-GE projesi var.

Amerika’da yürütülen bir araştırma ekibi tek koltuklu ve pervaneli bir uçan taksi geliştirme denemelerine Kasım 2017’de başladı. O tek koltuk ise sürücüye değil yolcuya ait olacak.

Japonya’da ise Toyota ve Toyota tarafından desteklenen çok daha küçük bir kuruluş olan Katy Beta bu rekabette boy gösteriyor.

Katy Beta’nın şu anki hedefi dikey olarak iniş yapabilen saatte 100 kilometre hıza ulaşıp tek şarjla en azından 10 kilometre gidebilen tek kişilik küçük ve hafif bir araç üretmek. Toyota ise 2017’nin Eylül ayında Ar-Ge üssünü kurdu. 2018 içerisinde yararlı veriler elde edip 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar işlevsel sonuçlar elde etmeyi planlıyor.

Toyota’dan bir mühendis ve  Katy Beta’nın başındakilerden Bay Nakamura önümüzdeki bir-iki yıl içerisinde hem Japonya’da hem de dünyanın deri kalanında bu tarz girişimlere ilginin artmasını beklediğini söylüyor.

Çeviren/derleyen: Ömer Köse

Kaynak: www.nikkei.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!