Dolandırıcıları Dolandıran Yapay Zeka

Sahte E-Posta ile Suçluların Zamanını Çalan Yapay Zeka

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Netsafe Şirketi, yapay zeka teknolojisini kullanarak sahte e-posta problemine yönelik yepyeni bir yaklaşım geliştirdi. Merkezi Yeni Zelanda’da olan Netsafe, çevrimiçi güvenliğe yönelik çalışmalar yapıyor.

Netsafe tarafından geliştirilen [Re:Scam] robotu, rahatsız edici e-posta gönderenlerin veya sahte e-posta kullanan dolandırıcıların vakitlerini çalmak üzerine kurulu. Bu şekilde, elektronik posta dolandırıcılığı problemiyle mücadele edilebiliyor. Dolandırıcılık amacıyla gönderilen elektronik postaları alan alıcılar, bu e-postaları Re:scam (“me@rescam.org” adresine göndererek Re:scam’in bu sahte e-postalarla iletişim kurmasını sağlıyor.

“Re:scam, birden fazla kişiyi kullanarak, normal insanların yapabileceği espri veya dilbilgisi hataları gibi birtakım özellikler sergileyerek tek seferde sayısız dolandırıcı ile baş etme şansına sahip.”

Dolandırıcılar, e-postaların yazılış şeklini birkaç kez tekrar incelemedikçe, kendilerine gelen e-posta insan tarafından gönderilmediğini fark etmeyebiliyor. Bundan ötürü, dolandırıcılar tarafından dolandırılma ihtimali olan kurbanların sayısını azaltmanın mümkün olduğu söyleniyor.

Karşılıklı e-posta gönderim süreci bittiğinde re:scam, bu konuşmayı kullanıcıya gönderiyor. Dolandırıcıların aptalca yöntemler kullandığı durumlarda, bu e-postaları okuyup inceleme fırsatı pek çok kişi için eğlenceli olabiliyor.

Bu makale, CBS Interactive tarafından hazırlanmış olup Asahi Interactive’in Japonya sürümü için derlediği sürümüdür.

Çeviren: Samet Atik

asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!