Robot Köpek Aibo Geri Dönüyor

Sony sevilen ürünü Aibo'yu yeniden üretmeyi planlıyor.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sony, dikkat çeken bir ticari hamleyle, robot köpek Aibo’yu yeniden üretmeye başlayacağını açıkladı.

Aibo’nun ilk ürünü (model numarası: ERS- 110) 1999 yılında çıkmıştı. Ardından birçok yeni model üretilmiş, sonunda 2006 yılında üretim durdurulmuştu. Şimdi ise, neredeyse 12 yıllık bir aradan sonra, Sony yeni bir modelle (model no: ERS- 1000) AIBO’yu geri getirmeye hazırlanıyor.

Geriye dönüp bakıldığında, Aibo’nun çok sevilen bir ürün olduğu söylenebilir. Öyle ki, 2014 yılında Sony tamir desteğini kestiğinde, ürünün üretiminde çalışmış olan eski Sony çalışanları tarafından gayri resmi tamir hizmetleri sağlanmıştır. Hatta üretim durdurulduğunda, Sony’de mühendis olan Toshitada Doi tarafından bir cenaze töreni dahi düzenlenmişti.

Sony’nin yeniden doğuşunu planladığı robot köpek artık yapay zekâya da sahip olacak. Eski versiyonlarının aksine, son teknoloji ile donatılacak olan Aibo, bu sayede yeni numaralar öğrenebilecek, etrafında olanların farkında olacak ve sahibiyle yüz ve ses tanıma özelliği sayesinde bir bağ kuracak. Bütün bu bilgiler hafızasında depolanacak ve yeni Aibo’larla veya insanlarla karşılaştıkça güncellenecek.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: itmedia.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!