Mitsubishi’den dünyanın ilk elektrikli kamyonu

Mitsubishi Fuso, dünyanın ilk seri üretim elektrikli kamyonunu üretiyor.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Mitsubishi Fuso Kamyon ve Otobüs şirketi, New York’ta 14 Eylül 2017 tarihinde seri imalat elektrikli pikabı “eCanter”in tanıtımını yaptı.  Şirket, 2017 yılında ABD, Avrupa ve Japonya’ya teslimat yapmayı planlıyor. Japonya’da kullanılacak araçların Kawasaki fabrikasında, Avrupa ve Kuzey Amerika’da kullanılacak araçlarınsa Portekiz’deki Tramagal fabrikasında üretimine şimdiden başlandı. 2019 yılından itibaren halka satış için seri imalata geçilecek. Gelecek iki yıl boyunca satışların 500 adetin üstüne çekilmesi amaçlanıyor.

Elektrikli kamyonların seri imalatı ise tarihte bir ilk.

Japonya’da Seven Eleven’lar, ABD’de büyük nakliye şirketleri

Ağırlığı 7,5 ton olan eCanter’in menzili 100 km’den fazla. 129 kW güç üreten motoru, 420 Nm’lik torka sahip. 360 Voltluk 13.8 kWh enerjili altı lityum-iyon pili var. Sıradan dizel motorlu araçlarla kıyaslandığında her 10.000 kilometrede 1.000 Euro’luk bir tasarruf sağlıyor.

eCanter’in üretimine başlamadan önce Mayıs 2017’de Kawasaki tesisinde Japonya’daki ilk elektrikli kamyonlar için hızlı şarj istasyonu olan “EV Power Charger”ı kurduk.

Kawasaki fabrikasında 50 adet araç çoktan üretildi. Bu araçların 25’i Japonya’daki Seven-Eleven’lara tahsis edilecek. Tramagal’daki fabrikadaki üretim hattında halihazırda 100 araç bulunuyor. ABD’de, elektrikli araçlar UPS adlı nakliye şirketine verilecek. UPS, taşıtlarını sıfır emisyonlu kamyonlarla değiştirmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra New York’taki dört sivil toplum kuruluşuna da elektrikli kamyonlardan verildi.

Mitsubishi Fuso Kamyon ve Otobüs şirketi elektrikli kamyonun bir prototipini ilk kez 2010’da Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilemişti. 2013’te ikinci nesil prototip tanıtıldı ve NEXCO Central Japan ile ortak çalışma yürütüldü. Sonraki süreçte Portekiz ve Almanya’da yapılan sunum denemeleriyle ekonomik verimliliği ve çevresel performansı tasdiklendi.

Çeviren/Derleyen: Deniz Gün

http://monoist.atmarkit.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!