Lady Beth Müzikali

I. Elizabeth'in Kraliçe Olmadan Önceki Günleri

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

 

 

I. Elizabeth’in gençliğinde yaşadığı çelişkileri, acıları ve gençlik aşkını konu alan Lady Beth müzikali, “Elizabeth” ve “Mozart” müzikallerinin yaratıcıları Michael Kunze, Slyvester Levay ve Shuuichiro Koike üçlüsü tarafından yaratılıp 2014 yılında Tokyo İmparatorluk Tiyatrosu ve Osaka Umeda Sanat Merkezi’nde sahnelenmişti.

Duyguları yansıtmadaki başarısı ve güzel sahne şovlarıyla büyük övgüler toplayan tarihi bir aşkın konu alındığı Lady Beth müzikali, 2017 yılının Kasım ayında ikinci kez Osaka Umeda Sanat Merkezi’nde sahnelendi.

Bu müzikal, efsanevi İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’in gençlik yıllarında yaşadıklarını konu alıyor. Genç Beth, aşkı mı seçecektir, yoksa kaderine boyun eğip İngiltere kraliçesi mi olacaktır?

16. yüzyıl İngiltere’sinde, Beth’in annesi ihanetle suçlanıp idam edilince, Beth de Kral 8. Henry’nin kızı olmasına rağmen şehirden uzak bir yerde mürebbiyeler tarafından yetiştirilir. Kraliçelere yaraşır bir bilgi ve genç kızlara özgü merakla dolup taşan Beth, şans eseri ozan Robin ile karşılaşır ve ona kafa tutar ama bir yandan da genç kalbi saf bir aşka tutulur.

Fakat Beth’in mütevazi bir şekilde sürdürdüğü hayatı, o dönemde kraliçe olan ablası Mary’ye suikast düzenlemekle suçlanmasıyla alt üst olur. Beth, ablasına suçsuz olduğunu kanıtlayamaz, Piskopos Gardiner ve İspanyol elçisinin oyununa gelip Robin’le ayrı düşer ve Londra’da bir kuleye kapatılır.

Fakat Mary’nin despot yönetiminden bıkan halktan “Kraliçe, Beth olsun!” yakarışları yükselmektedir. Beth’in önünde iki seçenek vardır: ya İngiltere Kraliçesi olacak ya da bir kadın olarak mutluluğunun peşinden koşacaktır.

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: http://www.umegei.com/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!