Japonca Sefiller Müzikali

Ünlü Müzikali Bir de Japonca İzleyin

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sefiller romanı, Fransız edebiyatının usta ismi Victor Hugo tarafından yazılmıştır. Hugo bu eseri yazarken kendi tecrübelerini temel almış, 19. yüzyıl başlarındaki toplumsal koşulları ve halkın yaşayışını ayrıntılı bir şekilde anlatarak o dönemde Fransa’nın içinde bulunduğu karışıklığı yansıtmıştır.

Sefiller romanının özünü oluşturan “cahillik ve fakirlik”, “aşk ve inanç”, “devrim ve adalet”, “onur ve yücelik”  temalarını merkezine alarak uyarlanan müzikal, ilk kez 1985 yılında Londra’da sahnelenmiştir.  1987 yılında ise Tokyo İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenmesiyle Japonya’da ilk kez oynanmıştır. O zamandan beri izleyicilerden büyük destek ve övgü alan müzikal, 2015 yılına kadar 3006 kez sahnelenmiştir. Bu sebeple dünya müzikal tarihini temsil eden eserlerden biri olarak görülmektedir.

2013 yılının Nisan ayında, müzikalin Londra’da sahnelenmesinin 25. yılı anısına müzikalde bazı değişiklikler yapılmıştır. Söz konusu değişiklikler yapılırken müzik ve şarkı sözleri olduğu gibi bırakılmış, sahne, kostümler, ışık, ses ve hatta karakterlerin kişilikleri baştan aşağı bir değişim geçirmiştir. 2017 yılı ise, müzikalin Japonya’da sahnelenmesinin 30. yıldönümü olması açısından önemlidir.

 

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: http://www.tohostage.com/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!