Times Higher Education Sıralamaları

Japon üniversiteleri alt sıralara mı düştü?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Japonya geride mi kaldı?

İngiliz eğitim dergisi ‘Times Higher Education’ Dünya Üniversiteler Sıralaması 2018 listesini 5 Eylül’de açıkladı ve tartışmaları fitilledi.

Listeler açıklandığında ada ülkesinde asıl soru şu oldu: Japonya ne durumda?

Tokyo Üniversitesi geçen sene elde ettiği dünyanın en iyi 39. üniversitesi sıralamasını kaybederek 46. sıraya düştü. Ardından gelen Kyoto Üniversitesi de 74. sıradan 200. sıraya düştü. İlk 200’deki Japon üniversitelerinin varlığı azalmaya başladı.

Bu tarz bir sıralama çeşitli puanlar gözetilerek hesaplanıyor ve bu hesaplamayı yapan dergi İngiliz dergisi olduğu için dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında en iyi sıraları hep İngiliz üniversitelerine verme eğilimi gösteriyor.

Derginin temel aldığını söylediği kriterler şu şekilde: öğretim olanakları, araştırma, alıntılanan makale sayısı, endüstriyel kazanç, öğrenci-akademisyen sayısının dengesi, yabancı öğrenci sayısı, uluslararasılık.

Bu gibi kıstasların yanında kadın-erkek oranı, çalışan oranı gibi esaslar da dolaylı yoldan göz önüne alınıyor. Yine de en iyi üniversiteler sıralamasındaki üniversitelerin endekslerine göz attığımızda çok da gerçekçi bir tablo ile karşılaşmıyoruz.

Bu kıstaslar göz önüne alınarak yapılan sıralamada ilk 10 sırayı İngiliz ve Amerikan üniversiteleri doldururken 10. Sırada Einstein’ın da bir dönem okuduğu Zürih Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Bu durum şikâyet edilecek ya da sorumsuz medyanın eline alet edilecek bir durum değil. Üniversite diplomasisine Japon üniversitelerinin neden ‘işe yaramaz’ olarak adlandırıldığı sorulduğunda yapısal ve altyapısal problemler yüzünden bu soruya cevap vermeleri kolay olmayabiliyor.

Times Higher Education’ın yaptığı listeye göre İngiliz üniversiteleri uluslararasılık konusunda Amerikan üniversitelerini geçmiş durumda. Diğer bir deyişle, sıralamadaki en önemli faktörlerden biri uluslararası yapı olsaydı Oxford ve Cambridge yine aynı sıralarında olurlardı.

Bu gibi ölçümler doğru olmayabilir fakat Japonya’nın bir eğitimsel ‘ada hastalığı’ geçirdiği ve bu durumu yenmesi gerektiği aşikar.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: news.livedoor.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!