Japonya’da Zorunlu Sağlık Sigortası

Japonya'da Yaptırılması Zorunlu Sağlık Sigortasının Detayları

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ne kadar sağlıklı olduğunuzu düşünürseniz düşünün, herkes beklenmedik bir yaralanma ya da hastalık durumuyla karşı karşıya kalabilir.

Japonya’da üç aydan fazla kalacak tüm öğrenciler zorunlu sağlık sigortasını yaptırmak zorunda. Japonya’da özel sigortalar haricinde üç çeşit sağlık sigortası mevcut. Bunlardan yabancıları ilgilendireni Ulusal Sağlık Sigortası (Japonya’daki adıyla “Kokuho”). Ulusal Sağlık Sigortası, sağlık masraflarının ulusal hükümet, yerel yönetim ve bireyler arasında paylaştırıldığı bir sağlık sigortası sistemi. Bu sayede sigortalı herkesin ağır bir mali yük altında kalmadan tedavi görebilmesi sağlanıyor. Sigorta, sağlık masraflarının %30’unu karşılıyor. Sigortaya kişinin adresinin kayıtlı olduğu belediyenin Ulusal Sağlık Sigortası merkezinden veya bölge ofislerinden kaydolunabiliyor. Başvuru sırasında ikametgah kartının gösterilmesi gerekiyor. Başvurudan bir süre sonra başvuran adına bir sigorta kartı çıkarılıyor.

Sigortanın aylık ödemesi şehirden şehre değişiklik gösteriyor ve bir önceki yılın ödemelerine göre hesaplanıyor. Önceki yıl, yarı zamanlı işinizde ne kadar çok para kazanırsanız ertesi yıl sigorta için o kadar fazla aylık ödeme yapmanız gerekiyor. Fakat bazen bu ödemelerde indirime gidilmesini sağlayan çeşitli planlar uygulanabiliyor. Sigortaya kaydolurken Japonya’da önceki yılki gelirinizi Gelir Belirtme Formu (Kan-i Shinkoku Sho) doldurarak belirtmeniz gerekiyor; bu başvuranların çoğu için sıfıra eşit oluyor. Belirtildiği takdirde ilk ödeme buna göre ayarlanıyor. Mesela, önceki yıl hiçbir geliriniz olmadıysa, ekonomik olarak size bağlı olan bir kimseniz yoksa ve Kashiwa şehrinde yaşıyorsanız yıllık ödemeniz yaklaşık 14.700 Yen oluyor. Burslar gelir olarak kabul edilmiyor. Her yıl nisan sonuna kadar bir önceki yılın gelirlerini ibraz etmeniz gerekiyor.

Bir hastanede sigorta kartınızı göstermeden sağlık hizmetlerinden faydalanırsanız paranın tamamını karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Daha sonradan gerekli belgelerle birlikte belediyeye gittiğiniz takdirde masraflarınızın karşılanması için talepte bulunabiliyorsunuz. Talebinizin gözden geçirilmesinin ardından masraflarınızın bir kısmı size iade ediliyor.

Sigortanın masrafları karşılamadığı durumlar da mevcut. Doktor tavsiyesine uyulmamasıyla doğabilecek komplikasyonlar, intihar teşebbüsünden sonraki sağlık masrafları, estetik operasyonlar, zararlı madde kullanımından doğabilecek sorunların tedavisi bunlardan sadece birkaçı. Sigortalılar, kendi ilaçlarını seçebiliyorlar; doktora veya eczacıya muadil ilaç kullanmak istediklerini söyleyebiliyorlar. İlaçlar, kutu yerine doktor tarafından önerilen miktarda tane tane veriliyor. Türkiye ile kıyaslandığında, reçeteli ilaçların hastaya ulaştırılmasındaki en önemli fark ise ilaçların kutuyla değil, taneyle verilmesi.

Yazan: İ. Deniz Gün

Kaynak: Japan Health Policy NOW


Sevgi paylaştıkça çoğalır!