Fukui’deki Asakura Klanı’na Ziyaret

geleneksel japonya'dan bir parça

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Asakura Klanı’na ait tarihi kalıntılar Fukui’nin Kidonouchi bölgesinde yer almaktadır. Sengoku Dönemi’nde bölgeyi 103 yıl (1471-1573) boyunca elinde tutan Asakura Klanı’ndan arda kalanları Ichijodani Asakura Ailesi Tarihi Kalıntıları’nı ziyaret ederek görebilirsiniz. Bu bölge 1971 yılından beri Özel Tarihi Alan olarak belirlenmiş ve 2007’den beri ise barındırdığı 2,343 eser Önemli Kültürel Miras listesine alınmıştır.

Muromachi Dönemi’nde en parlak dönemini yaşayan Asakura Ailesi’nin bölgede 10.000 kişiye yakın bir nüfusu yönettiği ve kültürel, askeri ve ekonomik bir merkez kurduğu bilinmekte. Oba Nobunaga’nın 1573 yılında İchijodani’yi ağır bir şekilde mağlup etmesiyle yok olan Asakura Ailesi’nden günümüze kalanları, Sengoku Dönemi’nden beri el değmemiş olarak görebildiğimiz tek yer burasıdır. Kazılar ise ancak 400 yıl sonra 1967’de başlamış ve şehrin güneybatı kısmı Muromachi Dönemi’ni yansıtacak şekilde yeniden inşa edilmiştir. Ziyaretçiler dönem kıyafetlerini kiralayarak fotoğraf çektirme keyfini yaşayabilirler.

Şehir, mimari olarak Kyoto’dan esinlenilerek aynı tarzda kurulmuş.

  • Liderin evinin etrafındaki Asakura Ailesi’nin ve Samurayların evleri,
  • Hizmetçilerin evleri, tapınaklar ve ticaret erkanının dış bölüme kurulan evleri ile
  • Çevre özelliklerine göre şehri işgalcilerden ve saldırılardan koruyacak şekilde inşa edilmiş surlar ve kapılar.

Doğal Güzellik Mirası listesine giren dört özel bahçesiyle hem tarih hem kültürel hem de doğal turizm meraklılarına hitap eden İchijodani Asakura Ailesi Tarihi Kalıntıları toplamda 15 tane Kyoto havası taşıyan bahçe barındırmaktadır. Bu bölgede bulunan bahçelerin Japonya’daki diğer tarihi kalıntılara göre hem sayıca hem de değer açısından daha fazla olması Asakura Ailesi’nin zengin bir kültüre sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Bunun yanı sıra, Fukui İli İchijodani Klan Kalıntıları Merkezi Asakura Ailesi’nin hayat tarzı, tarihi ve kültürüyle alakalı sergiler düzenleyerek Kültür Mirası listesindeki 2,343 eserin tanıtılmasında büyük rol oynamaktadır.

Üstteki fotoğrafta maketini gördüğünüz 200 metrelik şehrin kuzeyinden güneyine uzanan caddede ziyaretçiler bugün çaylarını yudumlayarak dönem kıyafetleri ile o havayı soluyabilmenin keyfini çıkarıyorlar.

Bölgenin kültürel zenginliğine bakacak olursak da bunları;

  • Doğal Güzellik Mirasları (bahçeler)
  • Özel Tarihi Alanlar (278 hektarlık tüm alan) ve
  • Önemli Kültür Mirasları (2,343 arkeolojik eser) olarak üçe ayırabiliriz.

Asakura Ailesi’nen kalan mirasın ulaşımının zor olduğunu düşünen ziyaretçiler, içe doğayla iç içe bir kamp tecrübesi yaşayabilirler. Kalıntılardan 25 km kadar uzaklıkta olan ‘Ritmin Ormanı’ isimli kamp alanı ziyaretçilerine bungalovda kalıp barbekü yaparak keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır. Tarihi ve kültürel olarak gününüze renk kattığınız ziyaretinizin ardından çam ağaçları içinde yapacağınız kamp sizi sonraki güne hazırlayacaktır.

Derleyen: Ümmiye Begüm Kaya
Kaynaklar:
asakura-museum.pref.fukui.lg.jp
www.city.fukui.lg.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!