Anaokulu Öğretmenleri Zam İstiyor

Anaokulu öğretmenleri kamu görevlilerinden çok daha az maaş aldıkları için zam talebinde bulunuyorlar.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japon hükümeti 2019 Ekim ayında arttırılacak tüketim vergisi gelirlerinin bir kısmını kullanarak anaokulu öğretmenlerinin maaşlarını arttırmayı planlıyor. Erkek çocuk eğitiminin durma noktasına geldiği ve bu durumla ilgili önlemlerin alınması gerektiği eleştirisiyle birlikte Japonya Meclisi’ndeki Abe yönetimi çocuk bakım ve kreş hizmetlerine gerekli önemin verileceğini belirtti.

Hükümet yıllık 2 trilyon Yen bütçeli bir paket açıkladı. Paket içeriğinde 2007 mali yılında da olduğu gibi ücretsiz eğitim de mevcut. Kreş öğretmenleri maaşlarının arttırılması için yaklaşık 30-40 milyar Yenlik bir bütçe ayarlandığı ve maaş artışlarının önümüzdeki dönemde belirleneceği belirtildi.

Kreşlerdeki öğretmen eksikliği ciddi derece yükselmiş durumda. Bu yılın bütçesinde 49,2 milyar Yen ile tüm kamu çalışanlarına %2’lik bir oranda zam yapıldı. Lakin, zamlara rağmen anaokulu öğretmenlerinin maaşları oldukça düşük kaldı ve bu durum da anaokulu öğretmenleri tarafında zam istemi ile sonuçlandı.

Shinzo Abe’nin temsilcisi normalde bu yılın planında Meclis’in anaokulu öğretmenlerinin durumlarını düzeltmek, kreş eğitimi kalitesini arttırmak ve kreşlerde çalışanlara daha iyi koşullar kazandırmak gibi planları olmadığını fakat meclisteki ‘Anaokulları bomboş, öğretmen yok.’, ‘Çocukları kreşe gönderemiyoruz.’ gibi eleştirilerin ardından acil önlem alınacağını belirtti.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!