3D Lazer Yardımıyla Jimnastik Puanlama

Adil bir olimpiyat için

(From L) Japan's Koji Yamamuro, Japan's Yusuke Tanaka, Japan's Kohei Uchimura, Japan's Ryohei Kato and Japan's Kenzo Shirai celebrate after winning the men's team final of the Artistic Gymnastics at the Olympic Arena during the Rio 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro on August 8, 2016. / AFP PHOTO / Thomas COEX
Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Fujitsu, 24 Kasım 2017 tarihinde Bilişim Teknolojileri ile jimnastik rekabeti canlandırma adına açıklayıcı bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapay Zekâ (AI) atletlerin karmaşık hareketlerini 3 boyutlu veri yardımıyla analiz edip bunlara sayısal değer veriyor. Bununla olası her türlü haksızlıkların önüne geçilmesi planlanıyor. Fujitsu Laboratuarlarından Yaşam ve İnovasyon Araştırma Enstitüsü Müdürü Kazuo Sasaki şu sözleri söyledi: “10 jimnastik alanda hareketlere göre veri toplama neredeyse tamamlandı ve amacımız 2020 olimpiyatlarına kadar kullanıma hazır hale getirmek.”

Sistem 3 boyutlu lazer sistemi yardımıyla atletlerin hareketlerini ölçebiliyor. Bunun diğer hareket tanıma sistemlerine kıyasla en önemli avantajı ise ölçüm için atletlerin herhangi bir özel giysi giymelerini gerektirmemesi. Böylece atletlerin hareketleri kısıtlanmıyor. Sporcuları kesin ve adaletli bir şekilde değerlendirmek üzere tasarlanan sistem, saniyede 2,3 milyon lazer ışını yolluyor.  Sonra Yapay Zekâ buradan iskeletin konumunu, uzuvların yerini vb. şeyleri hesaplayarak sonucu belirliyor. Ayrıca uzun mesafede de etkili olması adına bir ‘teleskop’ sistemine de sahip. Bu veriler gerçek zamanlı olarak seyirciye yansıtılabiliniyor.

Geçmişte, jimnastik alanında tarafsızlık ve uygulanan puan sisteminin güvenilirliği birçok kez sorgulanmıştı.

Olimpiyatlarda yer alan disiplinler arasında en çok tartışma konusu olan alan jimnastikti. Hatta bu alanın Olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu, bu yüzden hiç olmaması gerektiğini düşünenler dahi vardı. Bunun sebebi, bu alanlarda sonucun büyük oranda hakemlerin öznel yargılarına göre belirlenmesiydi. Bu da hakemlerin ne derece tarafsız olduğunun, işin içine milliyetçiliğin girip girmediğinin sorgulanmasına neden oluyordu. Fujitsu, bu yeni sistem sayesinde bu sorunları bir nebze olsun giderebilmeyi ve olimpiyatların itibarını arttırmayı planlıyor.

Sistemi gelecekte daha da geliştirmeyi planlıyorlar.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli
Kaynak: www.nikkei.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!