Engel Tanımayan Japon Uyduları

2020^ye dek iki yeni uydu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Fukuoka eyaletine ait bir uzay girişim şirketi olan “QPS Araştırma Enstitüsü”nün 6 Kasım 2017’da yaptığı açıklamaya göre şirket, 2020 yılına kadar yörüngeye iki dünya gözlem uydusu yollayacak. QPS’nin, teknolojinin geliştirilmesi ve fırlatmayı finanse etmek için 23,5 milyon yen topladığı söyleniyor. Bu uydular sayesinde Fukuoka’dan uzaya uzanan yeni bir market yaratmak amaçlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre fırlatılacak olan uydular hava durumu gözetmeksizin gece veya gündüz görüntü alabiliyor. Bir helikopter ya da bir insansız hava aracının kullanılmasının mümkün olmadığı doğal afet durumlarında bile uydular sayesinde felaket alanını görüntüleyebilmek mümkün.

3,6 metre çapındaki parabol anten, süzgeç veya tel örgüyü anımsatan bir tasarıma sahip olup yaklaşık 100 kilogram ağırlığa sahip. Üretim maliyeti, anten başına birkaç milyon yen; bu, uyduların ortalama üretim maliyetine kıyasla çok küçük bir miktar. Fukuoka eyaletinde bulunan küçük ve orta boyda girişimlerin %80’inden fazlası, cihazların üretimine yardım ediyor.

İlk fırlatmanın 2019 yılının ilk yarısında, ikincisinin de 2020 yılının Mart ayında yapılması planlanıyor. Öte yandan, fırlatma için hangi ülkenin roket teknolojisinden faydalanılacağı henüz kesinleşmedi. Nihai hedef, 36 ayrı hava aracının fırlatılması. Uydular, dünyanın herhangi bir yerinden yaklaşık 10 dakika içinde güncel görüntü alabilmek üzere tasarlandı.

QPS, 2005 yılında Kyushu Üniversitesi’nde yürütülen küçük bir uydu araştırmasına teknolojik altyapı sağlamak için kuruldu. Bu ay duyurulan iki farklı uydu fırlatma projesi, Japon Devleti’nden gelen sektörel inovasyon destek fonu ve Fukuoka eyaletinden çeşitli şirketlerin dahil olduğu 9 yatırımcı tarafından fonlanıyor.

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: Asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!