Genji Monogatari: Ulusal Hazine

meşhur hikâye bugün nerede?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Genji Monogatari, Murasaki Shikibu tarafından 11. yüzyılda, Heian döneminin saray yaşantısını başkarakter Genji’nin maceraları üzerinden anlatan meşhur bir hikâyedir. Destana ve romana benzer özellikler de taşır. Rulolara yazılmıştır; yine bu rulolara, yazıların arasına, hikâyenin bazı sahneleri resmedilmiştir.

Bu rulolarda kullanılan resim tarzı, hikâyenin yazılışından yaklaşık 150 yıl sonra geliştirilmiş olup Japon geleneksel çizimlerinin en eski örneğidir. Başta yalnızca 10 bölümden oluşan kitabın uzunluğu zaman içinde artmış, 4 kısımdan oluşan 54 bölüme dek çıkmıştır. İçerik, her 1 ilâ 3 ruloya bir resim, ardından bir şiir düşecek şekilde düzenlenmiştir.

Erken Edo döneminde kitabın bir kısmının Tokugawa ailesinin, bir kısmının ise Hachisuka ailesinin (Genjilerin torunlarının) eline geçtiği bilinse de ondan önce kitabın nerede olduğu, hâlâ bir gizem. Tokugawa ailesinin sahip olduğu kısım, bugün Tokugawa Sanat Müzesi’nde muhafaza ediliyor. Hachisuka ailesinin elindeki kısım ise Gotoh Müzesi’nde sergileniyor.

Gotoh Müzesi, 1932 yılında ellerindeki parçayı korumaya yönelik bir önlem aldı: Şiir ve resim kısımlarını birbirinden ayırıp bunları ayrı muhafazalar içine yerleştirdi. Resimleri tam olarak kim(ler)in yaptığı ve şiirleri kim(ler)in yazdığı bilinmiyor. Şiirlerde tespit edilen farklılıklar, bunların 5 farklı kişi tarafından yazılmış olabileceğine işaret ediyor; her ne kadar Murasaki Shikibu’nun bunlardan biri olması muhtemelse de öteki şairler hakkında hiçbir şey bilinmiyor.

Genji tomarının Gotoh müzesinde sergilenen kısımlarına bazı örnekler:

鈴虫一 絵

鈴虫二 絵

夕霧 絵

御法 絵

Çeviren: Ömer Köse

Kaynak: www.gotoh-museum.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!