Amanohashidate

Kyoto'nun incisi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz bir yer: Amanohashidate.

Dünyanın yaratılışı hakkında birçok medeniyet farklı inançlara sahiptir. Japonlar ise dünyayı birden fazla tanrının yarattığına inanır. Bu tanrıların en önemlilerinden biri olan İzanagi, bir inanışa göre, yeryüzü tanrısı ile göklerin tanrısının buluşması için bir köprü inşa ettirir. Bir gece herkes uyurken bu köprü yıkılır. Köprünün yıkıldığı yer, bugünkü adıyla “Amanohashidate”dir. Japonya’daki doğal oluşumların en güzellerinden biri olarak bilinir; iki adayı birbirine bağlayan bir kıyı şerididir. Bu isim, “köprü” anlamındaki “hashi” ve “tanrı-gökyüzü” anlamındaki “ama” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İpek gibi kumsalı, yeşil güzelliği, tapınakları ile sizi büyüleyen Amanohashidate’yi Japonya’da görülmesi gereken yerler listesinde en başa koyabilirsiniz.

Görülecek Yerler

1. Amanohashidate Kıyı Şeridi

Üzerinden yüzyıllar geçerek meydana gelen kumsalı, yeşil ve maviyi birleştiren manzarası ile Amanohashidate görülmeye değer bir manzara. Bu doğal köprüyü gözlem evinden veya turistik bir gemiden izleyebileceğiniz gibi manzaranın tadını kumsalda yürüyerek veya bisiklete binerek de çıkarabilirsiniz.

2. Kanabiki Şelalesi

Japonya’daki 100 büyük şelaleden bir tanesi. Uzunluğu yaklaşık 40 metre, genişliği ise 20 metre olan bu şelale yıl boyunca bol bol su taşır. Su şelalenin sol tarafından aktığı için, şelalenin sağ tarafına “erkek şelalesi”, sol tarafına ise “kız şelalesi” deniyor.

 

 

3. Nariai Tapınağı

Amanohashidate’ye gitmişken uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir başka durak ise Nariai Tapınağı. Dilekleri gerçekleştirdiğine inanılan bu tapınağın, insanları maddi manevi güzelleştirdiği de söylenir.

Yiyecekler

  1. Balık tabağı
    2. Shichirin kızartması
    3. Matsuba yengeçi

 

 

 

Daha fazla bilgi için: www.amanohashidate.jp

Yazan: Burak Emeksiz

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!