Şehirden Uzaklaşmak İçin Bir Vaha

Shinjuku Gyoen Ulusal Parkı

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ofis binaları ve çok uluslu şirketlerin binalarının yan yana sıralandığı, Japonya’yı temsil eden bir semttir Tokyo’nun Shinjuku’su. Mevsimlerin değişmesiyle doğanın ve tarihi binaların keyfine tam olarak varabileceğiniz Shinjuku Gyoen Ulusal Parkı, işte bu semtte yer alır.

Tokyo Metropolitan Bölgesi’ndeki Shinjuku ve Shibuya ilçeleri arasında uzanan bu devasa parkın içinde “Japon Bahçesi”, “Fransız Bahçesi” ve “İngiliz Bahçesi” bulunmaktadır. Ayrıca değişik stillerde irili ufaklı birçok bahçeyi de içine alan bu park, farklı bahçeleri sayesinde dört mevsimin de ayrı ayrı tadını çıkarmanın mümkün olduğu bir yer halini almıştır.

“Japon Bahçesi”, Shinjuku Gyoen Ulusal Parkı’nın tam kalbindeki dinlenme alanından çok da uzakta değildir. Bahçe, parkın içindeki göletin akışıyla paralel olarak biçimlendirilmiştir. Tokyo’daki Önemli Tarihi Yapılar listelerine giren, imparatorun evlendiği günü anmak için imparatorca 1923’te yapımına başlanılan Kyuugoryoutei de bu bahçenin bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bu yapı, 1927’de tamamlanmıştır.

Eğer yolunuz yakınlara düşerse, dört mevsimin de ayrı güzel yaşandığı bu parkı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

Çeviren: Hasan Alp Heren

Kaynak: http://mag.japaaan.com/archives          22/11/2017


Sevgi paylaştıkça çoğalır!