Kyoto Üniversitesi

Üniversite Tarihçesi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Kyoto Üniversitesi (eski adıyla Kyoto İmparatorluk Üniversitesi) adını aldığı Kyoto şehrinde hizmet veren, yüz yılı aşkın süredir son teknoloji ürünü araştırma araçları ile geleneksel Japon ruhunu bir araya getirmeyi amaçlayan bir üniversite. Günümüzde bilim ve teknolojide dünyadaki sayılı yenilik merkezlerinden biri olarak bilinen Kyoto Üniversitesi köklü bir geçmişe sahiptir. Japonya’nın en iyi ikinci üniversitesi unvanının sahibi olan üniversite, imparatorluk fermanı ile 18 Haziran 1897 yılında kuruldu. İlk zamanlarında Hukuk, Mühendislik, Edebiyat, Fen ve Ekonomi Fakülteleri olmak üzere beş farklı ana bilim dalında eğitim veriliyordu.

Üniversite rektörleri okulun ilk dönemlerinde Eğitim Bakanlığı tarafından atanıyordu. Öğretim üyelerinin daha fazla özerklik istemesi üzerine ilk defa 1915 yılında yeni rektörün seçilmesinde mevcut fakültelerden de fikir belirtmeleri istendi ve nihayet 1919 yılında yeni rektörün doğrudan öğretim üyeleri tarafından seçildiği yeni bir sistem getirildi.

1923 yılında Tarım Fakültesi kuruldu. Eğitime olan talebin artmasıyla üniversiteye gelen öğrenci sayısı da büyük artış gösterdi ve bu yeni Fakültenin ardından birtakım araştırma enstitüleri ve çeşitli eğitim tesisleri kurularak üniversitenin kapasitesi yükseltilmeye başladı. Savaş öncesi dönemlerde ve savaş esnasında Kyoto Üniversitesi diğer tüm Japon üniversiteleri gibi zor koşullar altında eğitim hayatına devam etmek zorunda kalsa da savaşın bitmesi ve özgürlük atmosferinin yeniden oluşması ile büyüyüp gelişmeye kaldığı yerden devam etti. 1947 yılının kasım ayında çıkan bir kanun ile okulun o zamanki adı olan Kyoto İmparatorluk Üniversitesi’nden “imparatorluk” kelimesi çıkarıldı ve bugün de kullanılan Kyoto Üniversitesi adıyla hayatına devam etti. 1949 yılında yürürlüğe giren Ulusal Okul Tahakkuk Kanunu ile eğitim süresine bir yıl daha eklenerek lisans programları üç yıllıktan dört yıllığa çıkarıldı.

İlerleyen yıllarda Eczacılık, Eğitim, Tıp ve İnsanlık Bilimleri fakültelerinin de eklenmesi ile Kyoto Üniversitesi 2004 yılında 10 Fakülte, 16 Yüksek Lisans Programı, 13 Araştırma Enstitüsü ve 21 Araştırma ve Eğitim Merkezi ile bugün bildiğimiz hale geldi.

Misyon olarak özgür ve özerk araştırma organları ile dünya standartlarına uygun bilimsel çalışmalar yapılması ve

bilgi yaratılması, etkileşim içinde ancak bağımsız bir eğitim modelinin benimsenmesi ve hem yerel kapsamda hem de uluslararası çerçevede toplumlarla işbirliği içinde özgürlük ve barış içinde birlikte var olabilme ideallerinin teşvik edilmesi ilkelerini benimseyen Kyoto Üniversitesi, bu amaçlarına ulaşabilmek için farklı ülkelerden yabancı öğrencilerin de gelip mevcut kaynaklarından faydalanabilmesi için büyük ve kapsamlı bir değişim programına sahip. Her yıl dünyanın dört bir yanından sayıları 2000’e yaklaşan değişim öğrencileri lisans ya da lisansüstü fark etmeksizin eğitim almak için Kyoto Üniversitesine gidiyor.

Üniversitenin diğer ülkelerden öğrencilere sunduğu iki adet değişim programı var. Bunlardan ilki olan Kyoto Üniversitesi Uluslararası Eğitim Programı’nda öğrenciler hem yerel öğrencilerin hem de anlaşmalı eğitim kurumlarından gelen diğer yabancı öğrencilerin bulunduğu karma sınıflarda İngilizce dilinde eğitim görüyor. Bu program bünyesinde öğrencilerin dönem başına en az altı ders alması zorunlu. Üniversite öğrencilere seçebilecekleri 200’den fazla İngilizce içerikli ders sunuyor. Her ders iki kredi ve dersler genellikle haftada iki saat oluyor. Kyoto Üniversitesi Genel Değişim Programı isimli diğer programda ise öğrenciler genellikle Japonca dilinde öğretilen, kendi bölümleri ile alakalı seviyesinde dersler alıyorlar. Yüksek Lisans ve Doktora seviyesindeki öğrenciler isterlerse ders almak yerine akademik danışmanlar altında çeşitli araştırma projelerinde çalışabiliyor. Danışmanın farklı bir dil kullanmayı kabul ettiği durumlarda Japonca yeterliliği aranmıyor. İki programda da katılımcı öğrenciler isteklerine bağlı olarak ücretsiz Japonca dil dersleri alabiliyorlar.

Yoshida Yerleşkesi

Hem yerel hem de yabancı öğrencilerin eğitim almak için geldiği Kyoto Üniversitesinin Yoshida, Uji ve Katsura isimli üç ana yerleşkesi var. Bunların ilki olan Yoshida Yerleşkesi üniversitenin kuruluşundan bugüne dek olup biten her gelişmenin merkezinde bulunan, Kyoto Üniversitesinin ilk ve esas kampüsü. Bu kampüste üniversitenin ilk kurulduğu zamandan kalma taş tuğla binalar görebileceğiniz gibi, günümüz mimarisi ile yapılmış modern laboratuvarlar da görmeniz mümkün. Kendi içinde de yedi ayrı bölgeye ayrılan yerleşkenin Kyoto Üniversitesinin sembolü olduğunu söyleyebiliriz.

Yoshida Yerleşkesi’nden sonra Uji Yerleşkesi geliyor. 1949 yılına kadar

Uji Yerleşkesi

Japon İmparatorluk Ordusu’nun kullanımında olan alanın Kyoto Üniversitesi idaresine geçmesiyle kurulan Uji Yerleşkesi’nde üniversitenin doğa bilimleri ve enerji üzerine yoğunlaşan araştırma enstitüleri, merkezler ve geniş çaplı deneme tesisleri bulunuyor. Yerleşkede çoğunlukla modern, son teknoloji ürünü laboratuvarlar bulunsa da kampüs yeşil alan bakımından da son derece şanslı ve sakin bir ortama sahip. Son yerleşke olan Katsura Yerleşkesi 2003 yılında kurulan bir tür “Teknoloji ve Bilim Tepesi”. Bu yerleşke teknoloji ve bilimin daha önce denenmemiş biçimlerde bir araya getirildiği, bilginin sınırlarının yeniden çizildiği yenilikçi bir merkez. Daha çok mühendislik ve bilgi teknolojileri üzerinde çalışılıyor.

 

Çeviren/Derleyen: Tolga Yılmaz
Kaynak: www.kyoto-u.ac.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!