Edo-Tokyo Müzesi

Tokyo'nun Tarihini Öğrenmek

Mart 1993’te kapılarını ziyaretçilere açan Tokyo Metropolitan Edo-Tokyo Müzesi, Tokyo’nun tarihini ve kültürünü yansıtmayı ve ziyaretçilerini geleceğin şehir yaşamı üzerine düşündürmeyi amaçlıyor. Yükseltilmiş tabanlı bir depodan esinlenilerek tasarlanan yapısıyla açıldığı günden beri Tokyo’nun bir simgesi ve turistlerin de gözdesi olmayı başarıyor.

Orijinal ve kopya eserlerin beğeniye sunulduğu daimi sergisi ziyaretçilere Tokyo’nun Tokugawa Ieyasu’nun Edo’ya girmesiyle başlayan 400 yıllık tarihine tanıklık etme şansını sunuyor. Daimi sergiye ek olarak birinci kattaki galerisinde yıl içeresinde beş veya altı kere düzenlenen özel sergileri ve Edo-Tokyo’nun tarihine ve kültürüne odaklanan ders ve atölye çalışmalarıyla sanatseverlere geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

Umarız Edo-Tokyo Müzesi Tokyo’da yeni kültürlerin oluştuğu bir merkez ve ziyaretçilerin nefes alabilecekleri bir alan haline gelir.

Temel İlkesi:

Tokyo Metropolitan Edo-Tokyo Müzesinin kuruluş amacı, Japoncada “iki” olarak adlandırılan Edo’ya özgü estetik ideal üzerine kurulu yüksek kalitede programlar çıkarmaktır. Bunu yaparken şehrin tarihi üzerine odaklanan bu müzenin ziyaretçilerle dolup taşmasını (“nigiwai”) sağlamak da bu amaç içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. “İki” ve “nigiwai” kavramlarını tek bir bünyede toplayan müze, koleksiyonuna sığdırdığı 590.000 kadar eser ve düzenlediği sergilerle Edo-Tokyo’nun mirasını nesilden nesle aktarmaktadır.

 

 

Kaynak: Edo-Tokyo
Çeviren/Derleyen: Özümcan Akın