Waseda Üniversitesi

Waseda Üniversitesiyle İlgili Bilmek İsteyebilecekleriniz

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Waseda Üniversitesi, Japonya’da bulunan özel bir üniversitedir. Temeli, 21 Ekim 1882’de kurulan Tokyo Meslek Okulu’dur. Kurucusu Ōkuma Shigenobu’nun villası Tokyo Vilayeti Minamito-gun Waseda’da olup, okul binası da Minamito-gun, Totsuka’da olduğundan “Waseda Okulu” ya da “Totsuka Okulu” da denmesine rağmen sonunda “Tokyo Meslek Okulu” ismi verilmiştir.

1892 yıllarında Meslek Okuluna “Waseda Okulu” da denilmeye başlanmıştır. Meslek okulundan üniversiteye dönüştürülmesini fırsat olarak görülmüş ve 2 Eylül 1902’de ismi “Waseda Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.

Tsubouchi Anı Tiyatro Müzesi

Ana kampüs; İktisadi ve Siyasi Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi olmak üzere 6 fakülteden oluşmaktadır ve Tokyo Dome’un 2,6 katı büyüklüğündedir. Kampüsün tek iyi yanı büyüklüğü değildir. Ōkuma Shigenobu’nun heykeli, Okuma Konferans Salonu, 1928’de kurulan Waseda Üniversitesi Tsubouchi Anı Tiyatro Müzesi gibi yerlerde de Waseda’nın cazibesi saklıdır. Ayrıca kampüs içi de oldukça yeşildir.

Okulun Doktrini

1913 yılında kuruluşun kutlamasında dönemin rektörü Ōkuma Shigenobu, Waseda Üniversitesinin hedefini açıklamıştır. Waseda Üniversitesi’nin eğitiminin temel ilkesini açıklayan temel metin olarak Waseda Üniversitesi Doktrini’nin kaba kopyasını Takata Sanae, Tsubouchi Shōyō, Tameyuki Amano, Kenkichi Ichishima, Kazutami Ukita, Matsudaira Yasukuni gibi kişiler yazmış, Ōkuma Shigenobu gözden geçirdikten sonra kutlamada açıklamıştır. 1937 yılında Doktrin Waseda Üniversitesinin girişine konmuş, günümüzde de hâlâ ordadır.

Waseda Üniversitesi akademik özgürlüğün korunmasını, öğrenilen bilgilerin gerçek hayata uyarlanılabilirliğini ve iyi bir vatandaş yetiştirme ilkelerini kurumun temeli olacaktır.

Waseda Üniversitesi akademik özgürlüğün korunması prensip alarak, özgür araştırmalara önem verip yaratıcı çalışmalara destek olarak dünyanın öğrenim çabalarına katkıda bulunacaktır.

Waseda Üniversitesi akademik uğraşların gerçek hayata uyarlanmasını prensip alarak, teoriyi teori olarak araştırmakla birlikte bunu gerçekte de kullanma yolunu araştırıp döneminin dünyasını gelişimine katkı sağlayacaktır.

Waseda Üniversitesi iyi vatandaşlar yetiştirmeyi prensip alarak bireyselliğe önem verecek, kendilerini ve ailelerini geliştirecek, ülke toplumuna faydada bulunmanın yanı sıra bu büyük dünyada çalışabilecek kişilikte bireyler yetiştirecektir.

 

Öğrenciler

Waseda Üniversitesine her yıl pek çok farklı öğrenci gelmekte ve ufuklarını genişletmektedir. Son zamanlarda yabancı uyruklu öğrencilerin de sayısı artmıştır. Bunlar dışında öğrencilerle ilgili bilgiler halka açıktır. Buradan ulaşabilirsiniz.

Kulüpler

Sadō Kulübü temsili resmi

Bünyesinde pek çok kulüp olan Waseda Üniversitesi’nde uluslararası öğrencilerin de katılabileceği pek çok kulüp vardır. Fotoğraf Kulübü, üniversitenin orkestrası, Tai-chi Kulübü, Sadō (geleneksel çay seremonisi) Araştırmaları Kulübü, Briç Kulübü, Seyahat Topluluğu, Haiku Araştırmaları Topluluğu vb. pek çok kulüp ve topluluk yabancı öğrencileri de kabul etmektedir. (Tam liste)

Uluslararası İlişkiler

Waseda Üniversitesi dünyanın her yerinden başarılı öğrenciler ve öğretim görevlileri toplayıp, dünyanın her yerinin öğrenme yeri olacağı bir küresel kampüs olmayı hedeflemektedir. Bu üniversitede okuyacak yabancı uyruklu öğrenciler, yurt dışına yollanan öğrencilerle birlikte son derece başarılı öğrencilerdir.

Üniversitenin İngilizce sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Çeviren/Derleyen: F. Simanur Yıldırım
Kaynak:
www.waseda.jp [1] [2] [3] [4] [5]
www.toshin-kouenji.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!