Kawachi Wisteria Çiçeği Bahçesi

Mor Tonlarının Büyüsü

Japonya’nın Kyushu Adası’nın kuzeyinde yer alan ‘Kawachi Fujien’ yani Kawachi Wisteria Çiçeği Bahçesi 20 türden yaklaşık 150 wisteria ağacına ev sahipliği yapıyor. Beyaz, mor, eflatun ve lila renklerinin birbirine karıştığı çiçek bahçesinin en yoğun olduğu dönem ise çiçeklerin açtığı Nisan ortasından Mayıs başına kadar olan, her yılın iklim koşullarına göre değişiklik gösteren dönem. Mayıs başında Japonların 4 ayrı bayram kutladığı Altın Hafta dönemi ise bahçenin en rağbet gördüğü dönem olma özelliğini elinden bırakmıyor. Fakat burası her ne kadar wisteria çiçeği bahçesi olsa da Japonların en sevdiği dönemlerden biri olan sonbahar renklerinin görülebildiği Ekim-Kasım aylarında da bahçe yoğun rağbet görüyor.

Bahçenin ün salmasındaki esas faktör olan 2 ayrı yüzer metrelik tünellerin yanında size wisteria çiçeklerinden bir çatı oluşturan ağaç toplulukları da bulunuyor. Baharda bu çatı altında piknik yapmak isteyenler için Kawachi Wisteria Bahçesi mükemmel manzaralar sunuyor.

Bunun yanı sıra bahçenin üst kısmında bulunan tepecikten çiçeklerin oluşturduğu deryaya bakarak bir mola vermek de mümkün. Bahçenin etrafını çevreleyen dağların da bambu ormanlarıyla ünlü olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu sebeple, sonbahar renklerini gözlemlemek isteyen ziyaretçilerin wisteria çiçekleri o dönemde açmadığı için en sevdiği nokta bu tepe olabilir.

Bahçeye ulaşım ise ziyaretçileri biraz zorlayabilir. En yakın tren istasyonu olan Yahata İstasyonu’ndan 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan bahçeye kendi aracınızla gitmek isterseniz özellikle yoğun dönemlerde oluşabilecek trafiğe dikkat etmeniz gerekiyor. Ulaşımı kolaylaştırmak için sadece yoğun dönemlerde olmasına rağmen Yahata İstasyonu’ndan servis hizmeti de sağlanıyor.

Bahçeye olan rağbetten dolayı yoğun sezonda önceden bilet almak gerekiyor. Bu biletler 500 Yen olup gittiğiniz haftaya göre giriş sırasında da ekstra ödeme yapabiliyorsunuz. Bilet fiyatları ise 500, 1000 ve 1500 Yen olarak değişiyor. Altın Hafta sırasında gidecek ziyaretçiler genelde 1500 Yen üzerinden ücretlendiriliyor. Biletinizi almak için linke gidebilir veya Japonya’nın konbinilerde bulunan makineleri kullanabilirsiniz.

Çeviri: Ümmiye Begüm Kaya
Kaynak: kawachi-fujien.com