Kabukiza’nın Tarihi

Kabukiza tiyatrosunun geçirdiği değişimler

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Geleneksel bir Japon gösteri sanatı olan kabuki izlemek isterseniz Tokyo, Ginza’da bulunan Kabukiza’ya gidebilirsiniz. Kabukiza Tiyatro binasının tarihini ve yıllar boyunca geçirdiği değişimleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

İlk Aşama: Meiji Dönemi’nin 22.yılı Kasım – Meiji Dönemi’nin 44. yılı Temmuz (1889 -1911)

Kabukiza, tiyatroda gelişme hareketinin tutkulu savunucularından Fukuji Genichiro’nun tiyatroyu geliştirme hayalleri doğrultusunda ve ülkenin en büyük tiyatrosunu kurmak amacıyla 21 kasım 1889 yılında inşa edilmiştir. İlk döneminde ön cephesi Batı’dan esintiler taşıyordu ancak içerisindeki Japon usulü 1824 kişilik, 3 katlı izleyici alanı selvi ağacından yapılmıştı. 23 metreyi aşkın sahne genişliğiyle oldukça büyük olan Kabukiza’nın arması Hoo Maru (bir çeşit Avrupai savaş gemisi) bu binayı temsil etmektedir. İmparatorluk Tiyatrosu’nun ortaya çıkması ve binanın eskimesi nedeniyle 1912 yılında bina restore edildi.

İkinci Aşama: Meiji Dönemi’nin 44. yılı Ekim – Taisho Dönemi’nin 10. yılı Ekim ayı (1911-1921)

Bu restorasyonda Avrupai ön cephe terk edilip, bina Japon usulü saraylara benzetilerek yenilendi. Ön taraçası karahafu tarzında bir çatıyla kapatıldı ve çatı bronzla bezendi. İç yapısına aynalı tavan eklenip çift katlama altınla süslendi. İzleyici bölümü yine selvi ağacından yapıldı ve yüksek kolonlarla desteklendi. 1913 yılında Shochiku’nun kurucularından Takashiro Otani yönetime katıldı. Bina, 1921 yılının Ekim ayında elektrik kaçağı nedeniyle çıkan yangında yıkıldı.

 

Üçüncü Aşama:  Taisho döneminin 13. yılı Aralık – Showa döneminin 20. yılı Mayıs ayı (1924-1945)

Binanın ikinci aşamadaki hali yıkılır yıkılmaz yeniden inşasına başlandı ancak 1 eylül 1023 Kanto Depremi yüzünden inşaata ara verilmek zorunda kalındı. 1924’ün Mart ayına kadar süren aradan sonra aynı yılın Aralık ayında binanın inşası tamamlandı. Nara Dönemi’nin zarif azametinden esinlenilerek tasarlanan bina Mamoyama Dönemi’nin manolya stilinden de faydalanılarak yapılmış, bina betonarmeyle sağlamlaştırılıp depreme dayanıklı hale getirilmiştir. Öndeki büyük çatının yüksekliği 30 metreyi buluyordu, bütün koltuklar havalandırma ve ısıtma sistemlerine tabiiydi, sahne ışıkları Amerika Birleşik Devletleri ve Almaya’dan sipariş edilmişti. Japonya’nın en büyük binalarından biri olmasına rağmen 1945’te bir hava saldırısıyla yıkıldı.                                                                                                                                       (Tasarım: Shinichiro Okada)

Dördüncü aşama: Showa Döneminin 25. yılı Aralık – Heisei döneminin 22. yılı Nisan (1950-2010)

Kabukiza, 1949’un sonlarına doğru Kabuki-za ltd. şti. tarafından üçüncü aşamanın ve yan duvarların temeli kullanılarak yeniden yapılmaya başlandı ve dördüncü aşamanın inşası 1950’nin aralık ayında tamamlandı. Görünüş olarak savaştan hemen önceki Kabukiza temel alındı Nara ve Momoyama dönemlerinin şıklığı tekrar yaratılmaya çalışırken aynı zamanda modernleştirildi. Toplam seyirci kapasitesi yaklaşık 2000 kişiye ulaştı. 14 şubat 2002’de Japonya’nın Kültürel Mirası olarak kayda geçirilen bina en altta büyük kare şeklinde dört izleyici bölgesi ve 27 metrelik bir sahneye sahip.

Beşinci Aşama: Heisei döneminin 25. yılı nisan -günümüz (2013- )

Beşinci aşama Kabukiza, dördüncü aşamada olduğu gibi üçüncü aşamadaki görüntüsünü olabildiğince yeniden yaratmaya çalıştı ve restorasyonu 2013’ün şubat ayında tamamlandı. Dekorasyonlar ve sahne üstü kemeri gibi eski aşamasından kalan kısımlar kullanılsa da aynı zamanda restorasyon sırasında binanın yapılışı ve sahne mekanizmalarında son teknolojiden de yaralanıldı. Bunların sonucunda Kabukiza hem kültürel ögeleri içinde barındıran hem de çok katlı ofis binalarına sahip bir bina olarak yeniden doğdu. Bina boyutları bakımından dördüncü aşamadan çok farklı olmasa da yürüyen merdiven ve asansör eklendi.

Çeviren: Ömer Köse
Kaynak: www.kabuki-za.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!