Japonya’nın Akbili Suica

Japonya'da ucuza seyahat etmek için

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya’da seyahat ederken geleneksel biletler kullanabileceğiniz gibi metro/tren istasyonlarında ön ödemeli kartları da kullanabilirsiniz.

Tek geçiş adından da anlaşılacağı gibi tek kullanıma sahip bir bilettir. Bilet ücreti kat edilen mesafeye göre değişmektedir. Eğer yanlış bilet alırsanız biletinizi değiştirmeniz kolay olmaz. Çünkü bilet makinesi önceden alınmış biletlerde yapacağınız değişikliklerde ekstra para almaktadır. Aşağıda bilet fiyatlarınızı ve yolculuk programınızı nasıl yapabileceğiniz ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır.

Tek geçiş bilet 140 yendir. Bunun yanında biletin üstünde son kullanım tarihi ve biletin tarihi yazmaktadır.

Diğer yaygın olan bir bilet türü ise son kullanma tarihi gelene kadar tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir bilettir. İstasyonda satılmaktadır. İstasyon çalışanlarına çekinmeden sorabilirsiniz, son derece yardımcılardır.

Suica JR East Railway önceden ödemeli bir seyahat kartıdır. Suica 2015 yılından beri Japonya’da kullanımda. Kartı tren ve otobüs garlarından alabileceğiniz gibi çeşitli büfelerden, otomatlardan, mağazalardan ve birçok yerden satın alabilirsiniz.

Bu önceden ödemeli seyahat kartı size hem zaman hem de para kazandıracak. Suica kartının yerine tek geçiş ya da çok geçiş kart kullanmak bütçenizi sarsabilir. Suica kartını kullanırken şu süreci izlemelisiniz:

  1. Çok fonksiyonlu bir bilet otomatı bulunuz.
  2. Kanji okumakta yeterince iyi değilseniz ‘English’ yazılı tuşa basarak makinenin dilini Japonca’dan İngilizce’ye çevirebilirsiniz. Bu sayede ekrandaki içerikleri okuyabilirsiniz.
  3. ‘Purchase a new Suica’ yani ‘Yeni bir Suica kart alın.’ Yazılı butona basınız.
  4. Bu butona bastığınız zaman önünüzde üç seçenek çıkar. İşte esas önemli nokta burasıdır. MySuica’yı mı, Suica’yı mı seçeceksiniz yoksa Charge’ı seçip var olan kartınıza para mı yükleyeceksiniz?

MySuica’yı seçerseniz ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, telefon numarası gibi bilgiler girmeniz gerekir. Bu seçenek oldukça zaman alır. Bu seçeneğin işlem süresi yaklaşık 5-10 dakikadır. MySuica’yı seçmenizin en büyük avantajı eğer kartı kaybederseniz orijinal kartın içindeki yüklü para yeni çıkaracak olduğunuz karta geçmektedir. Bu yüzden şimdi tanıtacağım ‘Suica’ yerine MySuica’yı şiddetle öneriyorum.

Suica ile yapılacak işlemler oldukça hızlı hallolur. Kişisel bilgileriniz ve onayınız istenmez. Bu kartın kötü tarafı kartı kaybettiğinizde içinde bulunan miktar yeni alacağınız karta aktarılamaz. Çünkü yedek kart yeni kart demektir. Bu yüzden bu seçeneği önermiyorum.

Üçüncü seçenek ise ‘charge’ yani ‘yükle’ butonudur. Var olan kartınıza para yükleyebilirsiniz.

  1. Size en uygun seçeneği seçtikten sonra yeni bir Suica kartı için ödeme yapmalısınız. Makineye en az 1000 yen vermeniz gerekmektedir. 1000 yenlik ödeme iki farklı ihtiyacı gidermektedir. Bu paranın 500 yeni Suica kartı için depozito ücretidir. Herhangi bir sebepten ötürü kartınızı JR East servis noktalarına götürüp iade ederseniz 500 yenlik ücreti geri alabilirsiniz. Diğer 500 yen ise Suica kartınızın ilk bakiyesidir. Suica kartınızı alır almaz kart bakiyesi olan 500 yeni kullanmaya başlayabilirsiniz.
  2. Artık Japonya’da gezmeye hazırsınız. Artık her trene bindiğinizde yeni bir bilet almaya son.

Detaylar için: http://www.jreast.co.jp/e/pass/suica.html.

Çeviren: Şahin Yaldız
Kaynak: city-cost.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!