Tokyo Üniversitesi’nde Yeni LED Görüntü

Tokyo Üniversitesi'nden Görüntü Cihazları

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ekrandaki görüntüyü istediğiniz gibi eğip bükebileceğiniz yeni LED görüntü cihazlarını üretmek için gereken teknoloji, Tokyo Üniversitesi Bencher (pi-cristal) tarafından açıklandı.

Aynı kurum ile görüntü geliştirme (Organo Circuit), organik yarıiletkenden yüksek hassasiyetli transistör (ileteç) ile yüzeye homojen olarak yansıtabilen teknoloji tanıtıldı. Elektrik devresiyle transistör ve LED çipleri birlikte kullanarak görüntü elde etmeyi başardılar. Devrede, yüksek kalori değeri ve ısı çıkışı olduğu söylendi.

Sonuçlara bakıldığında bugüne kadarki görüntü cihazlarıyla kıyaslandığında, tüketilen elektrik enerjisi veya ortaya çıkan masraf yaklaşık onda birine inmiş ve ağırlığı da metrekare başına bir kilodan daha hafif olmak üzere tasarlanmıştır.

Bu görüntü cihazları; havaalanı ve istasyon gibi Dijital Reklamcılık talebinin yoğun olduğu yerlerde kullanılacak. İki veya üç yıl içerisinde seri üretime geçilmesi planlanıyor. Önümüzdeki ilkbahar ayında, yüksekliği 1 metre, genişliği 3 metre olan görüntü cihazlarını piyasaya sürecekleri belirtildi.

Teknoloji uzmanı Profesör Taketani Junichi, “Önümüzdeki baharda, video veya görselleri rahatça yansıtabileceğimiz Hatameku Display cihazlarını satışa sunmak istiyoruz,” diye konuştu.

Haber: Takashi Sugimoto

Çeviren: Samet Atik

Kaynak: asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!