Okita Sōji Kimdir?

Shinsengumi 1. Takım Kaptanını Tanıtıyoruz

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Okita Sōji idollerle kıyaslanacak kadar popüler, karşısında duracak biri yok denecek kadar yetenekli bir kılıç ustasıdır.

Bakumatsu Dönemi’nde Shinsengumi’de faaliyet göstermiştir.

Bugün Okita Sōji’nin geçmişi, Shinsengumi’deki başarıları ve kişiliği, ölüm şiirinin anlamından bahsedeceğiz.

 

Adı: Okita Sōji

Doğum Yeri: Edo Shirakawaban (Günümüzde Tokyo Şehri Minato-ku Nishiazabu)

Doğum Yılı: 1842 (Ya da 1844)

Ölüm Tarihi: 19 Temmuz 1868

Öldüğü Zamanki Yaşı: 27 (Ölüm nedeni: Verem)

Yaşadığı Dönem: Edo Dönemi-Meiji Dönemi

 

Neler Yaptı, Nasıl Bir İnsan?

Shinsengumi üniforması

Okita Sōji, Edo’nun Shirakawaban’da (günümüz Tokyo Minato-ku Nishiazabu) doğmuştur. Shirakawaban samuraylarından Okita Katsujirō’dur. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber 1842 yılında ya da 1848 yılında yazında doğduğu düşünülmektedir. Küçük yaşta annesi ve babasını kaybetmiş, bundan sonra da ablası Mitsu evlenmiş ve Okita ailesinin lideri olmuştur.

1850 yılında Sōji akrabası olan Shinsengumi 6. Takım Kaptanı Inoue Genzaburō, Sōji’nin bir kılıç ustasının özelliklerine sahip olduğunu kabul etmiştir. Bundan sonra Sōji, Tennen Rishin-ryū’nun (bir tür kendō okulu) Shieikan Çalışma Salonu’na katılmış, Kondō Shūsuke’nin öğrencisi olmuştur. Bundan sonra beraber Shinsengumi’de faaliyet göstermiş, Kondō İsamu ve Hijikata Toshizō ile beraber Shieikan Çalışma Salonu’nun öğrencisi olmuştur.

Katıldıktan 10 yıl sonra, 1860 yılında, Sōji kılıç kullanmada inanılmaz başarılı hale gelmiş ve Shieikan Çalışma Salonu’nun en başarılısı olmuştur. Kılıç kullanmadaki başarı sayesinde Sōji karşısına çıkan herkesle adeta bir çocukla dövüşür gibi dövüşmüştür. 1863 yılında, Shinsegumi kurulup yetenekli kılıç ustalığı çok beğenilmiş ve 1. Takım Takım Kaptanı olarak faaliyet göstermiştir.

Shinsengumi  Tokyo’ya giden 14. Tokugawa şogunu İeshige’nin korumalığını yapmıştır. Shinsengumi’nin şanı pek çok yerde duyulmuş ve Sōji’nin popülerliğinin günümüzdeki idollerle yarıştığı söylenmektedir.

Ertesi yılın Temmuz’undaki İkedaya Olayı’nda hemen içeri dalıp şogun karşıtı tarafın üyelerini öldürmüştür. Fakat bundan sonra veremi kötüleşmiş, en ön saflarda yer alamaz hale gelip doktor gözetimi altında yaşamaya başlamıştır. Tedavi fayda göstermediğinden, 27 gibi çok genç bir yaşta hayata gözlerini yummuştur.

 

Kişiliği İle İlgili Bildiklerimiz

Son derece yetenekli bir kılıç ustası olarak bilinen Okita Sōji’nin aslında duygularının kendisine engel olmasına izin vermeden sessizce görevini gerçekleştiren biri olduğu söylenmektedir. Özellikle kılıç ustası da olan Shinsengumi Komutanı Kondō Isami’ye son derece saygı duymuştur. “Gelecekte Japonya’yı İyi Bir Yer Yapalım!” gibi politik bir hedefi olmadan, sadece Kondō Isami için kılıcını kullanmıştır. Ayrıca abisi gibi sevdiği Yamanami Shinsuke kaçtığı için seppuku (harakiri) yaptığında, o ana kadarki muhabbetleri neredeyse hiç olmamış gibi hiçbir duygu göstermeden kaishaku görevini (biri seppuku yaparken o kişi karnını kestikten sonra acı çekerek ölmesin diye başını kesmek) yapmıştır.

Başka bir yöndense, canlı, neşeli ve sevecen bir çocuk olduğu söylenmektedir. Yetişkin olduktan sonra bile mahallenin çocuklarıyla oyun oynarmış. Shinsengumi’deki işi dışında arkadaş canlısı biri olduğu söylenmektedir.

Ölüm Şiirinin Anlamı

Veremle mücadelesi sırasında Okita’nın yanına Şeytan Yardımcı Komutan Hijikata Toshizō ziyarete gelmiştir. Hijikata, Okita’yı karşısına alıp

Yüz yüze/Kalp ki saf/Su Yüzeyindeki Yansıma

(Saf kalbi, su yüzeyinden yansıtmış anlamı taşıyor)

Günümüzde Goryōkaku Kalesi.

Diye yazıp, Goryōkaku’ya (Hokkaido’daki bir şato) gitmeye karar verdiklerini söylediği söylenir. Buna yanıt olarak yazdığı şiir, Sōji’nin ölüm şiiri olmuştur. Bu şiir:

Hareket etmezlerse karanlıkta çiçek ve su ayırt edilemez

Burada çiçek Sōji’nin kendisine, su ise Hijikata’ya benzetilerek yazılmıştır. Anlamı ise “Dövüşemiyorsam, benimle Yardımcı Komutan Hijikata ile benim arasındaki mesafe gittikçe açılıyor”dur. Hastalığından dolayı Shinsengumi’nin bir üyesi olarak faaliyet gösteremediği için duyduğu hüsranı, yalnızlığı ve hüznü dile getirdiği söylenmektedir.

Bundan sonra Hijikata Goryōkaku yolculuğuna başlamıştır fakat Hijikata’nın ölümünün haberini alamadan Okita da son nefesini vermiştir.

Kısaca Özetlersek

Bu yazı Shinsengumi üyesi olarak Okita Sōji’nin başarıları ve kişiliği; ayrıca ölüm şiirinin anlamıyla ilgiliydi.

Okita Sōji’yi kısaca özetlersek:

  • Son derece yetenekli bir kılıç ustası olup ayrıca Shinsengumi’nin 1. Takım Takım Kaptanı olarak görev yapmıştır.
  • Politik hiçbir ideolojisi yoktur.
  • Çocuklarla oynayacak kadar saf bir kişiliği vardır.

Çeviren: F. Simanur Yıldırım

Kaynak: r-ijin.com (Son Erişim: 14.12.2017)

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!