Kullanımı Genişleyen “Projection Mapping”

Daha fazla ince ayar yapmak artık mümkün

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Binalara veya eşyalarınıza yansıtılan görüntülerle 3 boyutlu görüntülerin semerelerinden istifade eden Projection Mapping (PM). Rahatça kullanılabilen Image sisteminden gücünü alan teknoloji, yarıiletken malzemelerin geliştirilmesi veya medikal alan gibi birtakım öncü araştırma alanlarında da kullanılabiliyor.

Nagoya Üniversitesi Gelecek Malzeme Sistem Araştırma Laboratuvarında kristalleştirme mühendisliği konusunda araştırma yapan Profesör Ujihara’nın araştırma ekibi, Silisyum Karbür (Sic) üretmek için PM’e ihtiyaç olduğunu söyledi. Sic, enerji verimliliğine ilişkin yeni nesil güçlü yarıiletken hammadde olarak yüksek ürün kalitesine sahip olması bekleniyor.

Yüksek ürün kalitesi için yapılan deneyler, 2,000 dereceye yakın ısılarda ulaşan ortamlarda 10-20 dakika boyunca sürdürülüyor.

Bir keresinde büyük hassasiyet gerektiren işlem sırasında ortama yerleştirilen ekipmanların konumu sadece birkaç milimetre kaymıştı ve sıcaklığın birkaç derece düşmesi ile, hedeflenen kaliteye ulaşılamayacağı belirtilmişti.

Ancak, yüksek sıcaklıktaki ortamın nasıl olduğuna dair net bir doğrulama yapılamıyor. Dolayısıyla, Yapay Zeka (AI) kullanarak ortamdaki ekipmanların yüksek sıcaklıktaki durumlarını gözlemleyip ekrana yansıttıklarında başarılı sonuç verdi. Ortamdaki ekipmanların hareketi, PM kullanarak kaplanan örtünün üzerine yansıtıldı.

Sıcaklığın düşük olduğu kısımlar mavi, yüksek olduğu kısımlar kırmızı renkle belirtildi. Ortamdaki durumun anlaşılabiliyor olmasıyla birlikte, kendi kendini kontrol eden karmaşıklaştırılmış malzemeler üretilip bir kez daha içgüdüyle yapılan deneyler sırasında da ince ayarları yapmada başarılı olunduğu söylendi.

Yansıtılan görüntülerde, hayal bile edilemeyen ısı dağılımları da görülebiliyordu. Profesör Ujihara: “Ekipmanları şeffaf görüyormuşuz gibiydi. Daha öncesinde simulasyon ile deney yaptığımız olmuştu ama ortamın içindeki durumu göremiyorduk. Artık deney sırasında da ince ayar yapmamız mümkün,” diye konuştu.

Haber: Tsukidate Ayako

Çeviren/Derleyen: Samet Atik

Kaynak: asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!