Japon Tarihi Ulusal Müzesi Hakkında Her Şey

Japon tarihini öğrenmek istiyorsanız bu müzeye gitmeniz şart.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japon Tarihi Ulusal Müzesi, Japonca’da Rekihaku olarak bilinen müze 200,000’den fazla tarihi ve kültürel öneme sahip esere ev sahipliği yapmakta ve Japonya’nın tarihine ışık tutmaktadır. Galerileri oluştururken Rekihaku Müzesi görsel eserler ile Japon tarihi ve kültürünü aydınlatmaya ve yeniden üretilen bazı eserler ile kültürel mirasın otantikliğini korumaya çalışmaktadır. Üniversiteler arası araştırma birimi olarak da araştırma ve yüksek lisans eğitimlerine yer veren müze, öğrenci eğitiminde de ön plana çıkmaktadır.

Rekihaku, Japon tarihinin üç farklı kavramını ele almaktadır. Bunlardan birincisi yazılı ve diğer arşiv niteliğindeki eserler ile ortaya çıkarılmış tarih galerisidir. Diğeri ise kazılardan ortaya çıkarılmış arkeolojik kalıntılardır. Üçüncü olarak da halk geleneklerini ve halk kültürünü inceleyen folklor galerisidir. Japon tarihine çok disiplinli bir yaklaşım getirmeye çalışan müzemiz halkın ve araştırmacıların ilgisini sergiler, yayınlar ve diğer iletişim kanalları aracılığı ile çekmeye çalışmaktadır.

1981 yılında kurulan Rekihaku, ziyaretçilere kapılarını 1983 yılında açmıştır. Beş farklı galeriden 25 farklı konudaki sergileri ile sıradan insanın günlük yaşamındaki tarih etmenini vurgulamaktadır. Rekihaku her daim yeni sergiler açma amacı ile birlikte halihazırda sahip olduğu sergileri ile güçlü bir tarihi önem arz etmektedir. 1999 yılından beri de Japon Tarihi konusunda doktora programı eğitimi vermektedir.

Müzenin ziyaret edilebilecek bir de botanik bahçesi mevcuttur.

Marttan eylül ayına kadar müze 9:30-17:00 (müzeye giriş 16:30’da kapanmaktadır) arasında ziyaret edilebilmektedir. Ekimden şubata kadar da ziyaret saatleri 9:30-16:30 arasındadır (müzeye giriş 16:00’da kapanmaktadır).

9:55’de Tokyo İstasyonu’ndan direkt otobüs ile yola çıkıp 11:26’da müzeye varabilirsiniz. Müzeden Tokyo İstasyonu’na dönüş de 15:00’da olup Tokyo İstasyonu’na varış 16:26’da gerçekleşmektedir.

Tokyo’dan ya da Narita Havalimanı’ndan hızlı tren ile de ulaşım mevcuttur. Tokyo’dan 60 dakika ve Narita’dan 25 dakika sürmektedir. Sakura İstasyonu’nda indikten sonra otobüs ile 15 dakika sürmektedir.

Bilet fiyatları ise şu şekildedir:

-Tek kişi 420 yen (Grup olarak 350 yen).
-16 yaş üstündeki öğrenci 250 yen (Grup olarak 200 yen).

-17 yaşından küçük öğrenciler müzeden ücretsiz faydalanabilir.
-19 yaşından küçük öğrenciler her cumartesi müzeden ücretsiz olarak faydalanabilir.
-Özürlü bireyler müzeden ücretsiz olarak faydalanabilir.
-Grup indirimleri 20 kişilik ya da daha fazla kişiden oluşan gruplar için geçerlidir.

Müzede sergilenen eserlerden bazıları şunlardır:

Kaynak:http://rekihaku.ac.jp

Derleyen: Şahin Yaldız


Sevgi paylaştıkça çoğalır!