Ghibli Müzesi

Ghibli Müzesi'ni Tanıyalım

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

1 Ekim 2001’de açılan Ghibli Müzesi, Japonya’nın en ünlü animasyon stüdyolarından biri olan Studio Ghibli’nin Tokyo/Mitaka’daki Inokashira Park’ta bulunan animasyon ve sanat müzesidir. Bu ilginç müze, çocuk müzelerinin, teknoloji müzelerinin ve sanat müzelerinin hepsinden birer parça taşımaktadır. Müzeyi Studio Ghibli’nin kurucularından biri olan Hayao Miyazaki bizzat tasarlamıştır. Müzenin tasarımı, stüdyonun filmlerinin tasarımlarını yansıtmaktadır. Ayrıca İtalya’nın Calcata kasabası gibi farklı Avrupa şehirlerinin mimarisinden de esinlenilmiştir. Sloganı “Haydi birlikte kaybolalım” olan müze binası birçok balkondan, köprülerden, kimi zaman sizi boş bir duvara götüren dolambaçlı merdivenlerden oluşmaktadır. Böylece müzeyi gezen ziyaretçilerin adeta bir Miyazaki filmine adım atmış hissi yaşatılmaktadır. Stüdyoya ait meşhur filmlerin karakterlerini de müzede görmek mümkündür.

Müzenin birinci katında animasyon tarihçesi ve teknikleri sergilenmekte ve Studio Ghibli’nin müzeye özgü yaptığı kısa filmlerin gösterildiği küçük bir sinema salonu bulunmaktadır. İkinci katta özel geçici sergiler gerçekleşmektedir.

Miyazaki, müzenin kendisinin bir sergi gibi olmasını hedeflemiştir. Müze başka stüdyoların eserlerini konu alan sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Şimdiye kadar müzede gerçekleşen sergilerin isimleri/konuları sırasıyla: Spirited Away, Castle in the Sky and Imaginary Flying Machines, Rus Animatör Yuri Norstein’nin Eserleri, Pixar Animasyon Stüdyoları, Heidi, Girl of the Alps, Wallace and Gromit, Goldilocks and The Three Bears, Panda! Go, Panda!, Petit Louvre, Ponyo on the Cliff by the Sea, Ghibli Forest Movies — Welcome to Saturn Theater, The View from the Cat Bus, The Gift of Illustrations ― A Source of Popular Culture, The Lens at Work in The Ghibli Forest, The Nutcracker and the Mouse King ― A Fairy Tale Treasure, The Haunted Tower ― Perfect Popular Culture.

Sergilerin isimlerinden de anlaşılacağı üzere, Studio Ghibli filmlerine özel olarak ilgi duymuyorsanız bile animasyonla ilgileniyorsanız Ghibli Müzesi’nde gitmek isteyeceğiniz bir sergi gerçekleşiyor olabilir. Anime severlerin, özellikle de Studio Ghibli hayranlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze Ghibli Müzesi.

Müzenin diğer bölümlerine de sırasıyla göz atalım:
Tri Hawks
Tri Hawks müzenin içinde bulunan bir okuma odası ve kitapevidir. Rafları Hayao Miyazaki’nin tavsiye ettiği kitaplarla olan bu kitapevi, kitap kurdu olanların ziyaret etmeden geçmemesi gereken bir bölümüdür.
Mamma Aiuto
Mamma Aiuto, müzenin üst katında yer alan bir hediyelik eşya dükkanıdır. İsmini Studio Ghibli filmi olan Porco Rosso’dan alan bu dükkandan sevdiklerinize hatta kendinize hediyeler alabilirsiniz.
Straw Hat Cafe
Straw Hat Cafe müzede bulunan tek kafedir. Miyazaki bu alanın yuva gibi hissettirmesini istediği için kafe dört çocuklu bir ev hanımı tarafından tasarlanmıştır. Kafede atıştırmalık, tatlı, sıcak ve soğuk içecekler satılmaktadır. Ayrıca müzeye özel alkollü içecek olan “Rüzgarlı Vadi Birası”nı da burada bulmak mümkündür. Gezinize ara verip karnınızı doyurmak ve dinlenmek isterseniz ismi “hasır şapka” anlamına gelen Straw Hat Cafe’ye uğramanızı tavsiye ederiz.
Catbus Room
İsmini Komşum Totoro filmindeki Kedi Otobüs’ten alan bu yer 12 yaşından küçük çocuklar için tasarlanmış bir oyun odasıdır. Odanın içinde devasa bir Kedi Otobüs oyuncağı bulunmaktadır.
Rooftop Garden
Müzenin çatısı bir bahçe olarak tasarlanmıştır. Bu bahçede Gökteki Kale filmindeki dev robotun gerçek boyutlardaki heykeli bulunmaktadır. Robot Asker, sanatçı Kunio Shachimaru tarafından yapılmıştır.

Müzeye Ulaşım:

  • JR Chuo hattından Mitaka İstasyonu’na gidin, Shinjuku İstasyonu’ndan yaklaşık 20 dakika sürüyor.
  • Mitaka İstasyonu’nun Güney çıkışından Tamagawa Josui “Waterworks” boyunca müzeye kadar yaklaşık 15 dakika yürüyün.
  • Mitaka İstasyonu’ndan Ghibli Müzesi’ne giden bir halk otobüsü de bulunuyor.
  • Mitaka İstasyonu’ndan otobüse binip dokuzuncu durakta inmelisiniz.

Otobüs ücretleri: Yetişkinler için tek yön 210 yen, gidiş-dönüş 320 yen. Çocuklar (12 yaş ve altı) için tek yön 110 yen, gidiş-dönüş 160 yen.

Müze biletini önceden rezervasyon yaptırarak almanız gerekiyor, müzede bilet satılmıyor. Biletler ziyaretçilerin yaşına göre 1000-100 yen arasında değişiyor. Ayrıntılı bilgi için Ghibli Museum internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazan: Emine Sevde Karali


Sevgi paylaştıkça çoğalır!