Sagano Treni

Kameoka'da Romantik Bir Tur

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sagano Treni, Kyoto’nun Kameoka bölgesi civarında dolanan turistik bir tren. 1990’lı yıllarda sadece on kişiyle başlamış, oradan geçen eski demiryolunu değerlendirmek için yapılmış bir proje. Güzergâhı doğayla iç içe: Hozu Nehri’ni takip ediyor. Eskiden yük treni olarak kullanılan bu araç, şimdilerde tıngır mıngır ilerleyen, camların ardında her mevsim başka bir manzarayla gördüğünüz, huzurlu bir araç.

üstü açık vagon

Tren sakin sakin giderek saatte yirmi beş km yol alıyor, hızlı bir bisiklet gibi yani, ama pedal çevirmenize gerek olmayan bir bisiklet. Sagano Hattı açıldığında yolun kenarlarına sakuralar dikilmiş, yani doğru mevsimde gittiyseniz yirmi beş dakikalık, pembe çiçeklerle dolu bir gezi yapabilirsiniz. Her ne kadar ocak ve şubat aylarında sefer yapmasa da aralık ayının soğuk günlerinde vagonların içinde soba yakılıyor. Trenin bir de üstü açık vagonu var (Rich Vagonu) ki rüzgarı yüzünde hissetmek isteyenler için birebir.

Bu hattın sadece dört istasyonu var:

Bin Işıklı Anma Töreni

1- Saga İstasyonu

Eğer Bon Festivali zamanında gittiyseniz, istasyonun yakınlarındaki Adashino Nenbutsu-Ji Tapınağı’nı ziyaret etmek ilginç olacaktır. Bu tapınak, Bon zamanında yapılan Bin Işıklı Anma Töreni’yle meşhur. Böyle günlerde tapınaktaki bütün küçük heykellerin önünde birer mum görebilirsiniz. Genji’nin Hikayesi’nde adı geçen Nonomiya Tapınağı yine bu çevrede yer alır.

 

2- Arashiyama İstasyonu

Arashiyama’daki bambu ormanını görmeden geçmeyin!

3-Hozu İstasyonu

Kyoto’nun doğal güzelliklerinden Hozu Vadisi, bu istasyonun yakınlarında yer alır.

4- Kameoka İstasyonu

Oda Nobunaga’nın adını duymuşsunuzdur. Kameoka İstasyonu yakınlarındaki Kameyama Kalesi, onun adamlarından biri olan Mitsuhide Akechi’nin karargâhıydı. Sonraları Mitsuhide, Oda’ya sırtını döndü ve onun ölümüne sebep oldu. Bu istasyonun yakınlarında Hozu Nehri’nde tura çıkabileceğiniz kayıklar bulabilirsiniz.

Sagano Treni ve Hozu Nehri

Sagano Treni, bazı makinistlerinin kadın olmasıyla da ilgi çekiyor.

Ücret yetişkinler için 620, 12 yaş altı çocuklar için 310 yen.

Golden Week gibi tatil dönemleri hariç, trenin çarşamba günleri çalışmadığını belirtelim.

 

Çeviren: Azra Işık
Kaynak: Sagano-Kanko.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!