Japonya’da Torunlar ve Büyükler

"Dedem sağ olsun!"

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya’da düzenli olarak yapılan çeşit çeşit araştırmadan biri, dedeler ve ninelerin torunlarıyla olan ilişkisini konu alıyor. Bugün bahsedeceğimiz araştırma, Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Kabine Ofisi (Naikakufu) tarafından hazırlanan, ülkenin her yanından torun sahibi 1000 kişinin katıldığı bir anketin sonuçlarına dayanıyor.

Araştırmaya göre, torunlarıyla birlikte yaşamak isteyen Japonların gittikçe azaldığını görüyoruz. İnsanlar hâlâ torunlarıyla vakit geçirmek istiyorlar fakat sürekli bir arada olmaktansa farklı evlerde yaşayıp zaman zaman buluşmayı tercih ediyorlar. 1980’den günümüze nasıl bir değişim olduğunu aşağıdaki grafikte görebilirsiniz:

Kabine Ofisi 2015 Verileri

Yaşlıların, daha doğrusu torun sahibi insanların evlerini biraz daha yakından incelediğimizde üç kuşağın beraber yaşadığı geniş ailelerin gittikçe azaldığını, tek kişilik ya da sadece karı-koca yaşanan ailelerin arttığını gözlemliyoruz. Bu küçücük ailelere eşini kaybedip tek başına yaşayan insanlar ya da çocukları ayrı eve çıkan çiftler de dahil. Zaman zaman ebeveynlerin boşanıp tek bir ebeveynin çocukları kendi yanına aldığı ve kendi ailesinin yanında yaşadığı haneler de mevcut. Buradan da anlayabileceğimiz üzere, sadece nine-torun ilişkisi değil, aile dinamiklerinin tamamı zaman içinde değişiyor. (Maalesef bunun üzerine herhangi bir grafiğimiz yok.)

Fakat biz torunlara geri dönelim. Son yıllarda dedeler ve nineler hayat sermayelerini yeni bir alanda kullanıyor: “Torunsal Harcamalar”, yani bu insanların torunlarıyla (ya da çocuklarıyla) iletişim kurmak için, vakit geçirmek için ayırdıkları para ve zaman. Araştırmada, beraberce müzelere, konserlere, maçlara, yemeklere gitmek gibi çeşit çeşit faaliyet, Torunsal Harcama başlığında değerlendirildi. İş hediye almaya gelince büyüklerin kesenin ağzını açtığını görüyoruz. (Grafiği aşağıda görebilirsiniz.)

Kabine Ofisi 2016 Verileri

Öte yandan, ilk grafikteki verilere bakarak yeni nesil ninelerin ve dedelerin eskisine kıyasla torunlarıyla biraz daha mesafeli olduğu yorumunu yapabiliriz.

Kaynak: Group.dai-ichi-life.co.jp (pdf)
Çeviren: Azra Işık


Sevgi paylaştıkça çoğalır!