Tokyo Ulusal Sanat Merkezi

Sanata dair her şeyin buluştuğu yer!

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi eşsiz ve yenilikçi bir sanat sergi tesisi olarak hizmet sunmaktadır.  Sürekli bir koleksiyona yer vermekten ziyade, Japonya’nın en büyük sergi alanlarından biri olan toplam 14.000 metre karelik sergi alanından en iyi şekilde yararlanarak eğitim programları aracılığıyla sosyal yardım faaliyetlerine de teşvik eder. Sanat Kütüphanesi de ayrıca, sanatla ilgili her türlü bilgiyi toplama ve yayma amacıyla işlev görmektedir.

Japonya’nın her yerinden ve dünyanın geri kalanından insanları ve fikirleri bir araya getiren uluslararası bir şehirde yani Tokyo’da bulunan Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, insanlara yaratıcılığın çeşitli ve akıl almaz ifadelerini görerek deneyimleme imkanı sunar ve karşılıklı anlayış ve ortaklıktan doğan yeni bir kültür anlayışına destek olmayı amaçlar.

1- Sergiler

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, sanatın çeşitli sayıda ifade edilişini sanatseverlere sunar ve sanatsal yaratıcılığa yeni bir bakış açısı getirir.

  • Ülke çapında etkinlikler düzenleyen sanatçı derneklerine yıllık sergileri düzenlemeleri için fırsatlar verilir.
  • Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nin küratör personeli, hem Japonya’da hem de yurt dışında sanatın son trendini vurgulayan özel sergiler üretiyor.
  • Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, sosyal medya şirketleri ve diğer sanat kurumlarıyla ortaklaşa düzenlenen sergiler için kullanılan bir mekan olarak hizmet ediyor.

2- Bilgi Toplama ve Yaygınlaştırma

Tokyo ulusal Sanat Merkezi, kültürel miras gibi sanat malzemelerinin biriktirilmesine ve basılmasına katkı sağlayarak insanları sanatsal bilgilerle buluşturur.

  • Japonya’da düzenlenen sanat sergileri hakkında bilgi.
  • İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya sergi kataloglarının kapsamlı bir koleksiyonu.
  • Çağdaş Japon sanatı ile ilgili çeşitli malzemeler.

3- Eğitim ve Halkla İlişkiler Programı

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi; bir katılım, etkileşim ve yaratıcılık alanı olarak hizmet eder. Sergilerle ilgili dersler, sempozyumlar ve galeri müzakereleri düzenli olarak organize edilmektedir.

  • Sanatçılarla yapılan müzakereler ve atölye çalışmaları sayesinde Tokyo Ulusal Sanat Merkezi farklı kişilere farklı eserleri öğrenmek ve tartışmak için fırsatlar sunuyor.
  • Staj ve gönüllü programlar aracılığıyla, Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, uygulamalı aktiviteler için fırsatlar sunar.
  • Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, müzelerdeki eğitim geliştirme projelerine ilişkin bilgi ve materyalleri topluyor.

Çalışma Saatleri ve Ulaşım

Sanat merkezi Pazartesi, Çarşamba ve Pazar günleri sabah saat 10.00 ile akşam 18.00 arasında ziyaretçilere hizmet vermektedir. Sadece Salı günleri kapalı olan Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, Cuma ve Cumartesi günlerinde ise sabah 10.00’dan akşam 20.00’a kadar kapılarını ziyaretçilerine açık tutuyor.

Ziyaretçilerin Pazartesi, Çarşamba ve Pazar günleri, Sanat Merkezi kapanmadan önce en geç 17.30’a kadar sanat merkezine giriş yapmış olmaları gerekiyor.

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’ne ulaşım çok kolay ve yaygındır.

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’ne tren kullanarak gelmek isterseniz aşağıdaki hatları kullanabilirsiniz:

1- Tokyo Metrosu Chiyoda Hattı üzerinde, Nogizaka Durağı’nda inip 6. Çıkışından çıkarak,

2- Tokyo Metrosu Hibiya Hattı üzerinde, Roppongi Durağı’nda inip, 4a çıkışından sonra yaklaşık 5 dk yürüyüş ile,

3- Toei Oedo Tramvay Hattı üzerinde, Roppongi Durağı’nda inerek, 7. Çıkıştan sonra yaklaşık 4 dk yürüyüş ile Tokyo ulusal Sanat Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Özel arabanız ile gelecekseniz Sanat Merkezi’nin internet sitesindeki haritadan faydalanabilirsiniz.

Sergiler ve diğer etkinlik programlarını daha ayrıntılı inceleme için Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nin resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Çeviren /Derleyen: Ebru Koç

Kaynak: nact.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!