Cinsiyetsiz Onsen: Hana no Yado

Cinsiyetsiz hamam, konyoku!

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya’yı sevenler, gitmek isteyenler, dönüp de özleyenler, hepinize merhaba!

Bu hafta ilk kez seyahat kısmında yazıyorum, o yüzden çok heyecanlıyım. Japonya’da geçirdiğim bir senede en çok hoşuma giden deneyimlerden biri, yalnızca iki kere gidebildiğim “ryokan”lardı. Ryokan, geleneksel Japon otellerine verilen isim. Japon sadeliğinden nasibini almış odalarıyla, beş yıldızlı otellerin lüksüne alışmış bünyelerde ilk seferde bir şaşkınlık yaratabilir. Ancak sonraları, geriye dönüp baktığınızda aslında o sadeliğin ne kadar büyük bir güzellik barındırdığını anlayacaksınız. Bir ryokan odasının aşağı yukarı nasıl göründüğünü merak edenler aşağıdaki fotoğrafa göz atabilirler.

 

 

Ryokanların olmazsa olmazı, tabii ki de Japon kaplıcası onsenler. Deprem ülkesi olarak bildiğimiz Japonya’da birçok fay hattı var. Fay hattı, yer kabuğunda çatlak olması, bu yüzden yeraltı sularının magma tabakasına yaklaşarak sıcaklık kazanması, mineral yönünden zenginleşmesi demek. Türkiye’de de çok sayıda kaplıcamız var. Fakat Japonya’daki kaplıcalar, yani onsenler, biraz farklı. Onsenlere girerken çıplak olmanız gerektiğini belki duymuşsunuzdur. Yalnız bununla da kalmıyor, “konyoku” adı verilen “karışık” kaplıcalarda kadın, erkek, çoluk çocuk, herkes bir arada bulunuyor. Evet, “Doğu’nun ahlaksızlığı” dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse, bir konyoku olan Hana no Yado (Çiçek Hanı) adlı ryokanımızın tanıtımına başlayalım:

Hana no Yado, Japonya’nın Gunma ilinin Akagi ilçesinde bir ryokan. Ulaşımı son derece zor bir yer; kendi aracınız yoksa gidemezsiniz, zira otelin yakınına kadar giden bir otobüs, dolmuş, minibüs yok. Zaten Akagi de adını Akagi dağından almış. Dağın hemen yanında da Onuma gölü tüm güzelliğiyle uzanıyor. Doğayla iç içe, internetin, telefonun çekmediği bir yer. Facebook’a takılmak için gidiyorsanız hiç gitmeyin. Ryokanın sahibi kadınlara “Wi-Fi var mı?” diye sorduğunuzda “Wi-Fi ne demek?” diye soruya soruyla cevap veriyorlar.

Gunma, Japonya’nın şurasında.

Akagi de Gunma’nın içinde burada.

 

 

 

Her ne kadar Tokyo’ya yakınlığı nedeniyle “higaeri” yani “günübirlik” gidilip gelinebilecek bir yer olarak belirtilse de tadını çıkarmak için en azından iki üç kalmak gerektiğine inanıyorum.

Hana no Yado, Akagi’deki onsenler arasında en köklü, en hatırı sayılır onsen olarak nam salmış. 1880 yılından beri hizmet veriyor.
Tam dere kıyısına kurulu açık hava banyosu (rotemburo) ile dağdan gelen tertemiz suyun şırıltısını dinlerken ağaçları, yöreye özgü zıpçıktı çiçeklerinin oluşturduğu şelaleyi seyrederek dinlenebiliyorsunuz.
Hana No Yado’nun bulunduğu yerden yukarıda yol çok daraldığı için arabanızı otoparka bırakıp dağ yoluna yürüyerek çıkıyorsunuz. Burası kelimenin tam anlamıyla Japonların “hitou” (秘湯) dediği gizli kaplıcalardan!

▷Hana no Yado’nun biri dışarıda, biri de içeride olmak üzere iki kaplıcası var. Dışarıdaki hamamda cinsiyet ayrımı yok. İçerideki hamam gündüz saatleri sadece kadınlar için. Belli bir saatten sonra orada da kadın-erkek ayrımı olmuyor.

▷Kaplıcanın suyu ilk çıktığı anda renksiz ve berrak. Havayla temas ettiğinde yeşil-sarı arası bir renge dönüşüyor. Biraz zaman geçince berraklığını iyice yitiriyor.

▷İçerideki kadın havuzu, dört-beş kişinin girebileceği büyüklükte.

▷Dışarıdaki havuz (rotemburo) birisi sekiz, öteki dört kişinin rahatlıkla girebileceği iki bölümden oluşuyor. Üstteki bölümde su sıcaklığı 42℃, alttaki ılık bölümde ise 39℃ civarında seyrediyor.

▷Bir “konyoku” (cinsiyetsiz banyo) olan dış havuzda kadınların havluyla girmesi hoş karşılanmıyor. Girişteki soyunma kısmı da kadın-erkek ortak kullanım.

Kaplıcanın suyu, doğal yeraltı kaynağından besleniyor ama suyun sıcaklığını dengelemek için su ilavesi de yapılıyor. Onun dışında suyun akışına müdahale edilmediği için kaplıca havuzları sürekli bir sirkülasyon halinde. Özel kullanım, yani banyoların belirli bir ücret karşılığında kapatılması bu onsen için ne yazık ki mümkün değil. Yemek yeri, ryokanın içinde var ancak civarda başka bir restoran, kafe, kombini, hatta otomat bulmak dahi mümkün değil. Havlu kuralı, birçok onsende olduğu gibi burada da geçerli. Havuzlara havluyla ya da herhangi bir örtüyle girmek yasak. Onun dışında kurulanma havlusu, onsenden çıkılınca giyilecek rahat giysiler, terlikler, hepsi ryokan tarafından temin ediliyor. Özel aracınızı park edebileceğiniz, ekstra ücret talep edilmeyen bir otopark var ancak yukarıda da bahsedildiği gibi tren istasyonuna yakın olmamakla beraber herhangi bir toplu taşıma aracıyla ulaşmak da mümkün değil.

Sağdaki görseldeki fiyatlar kalmak için değil, yalnızca onseni kullanmak için. Ayrıca 2016 yılının fiyatları olduğu için bu yıl değişmiş olabilir. Eğer ryokanda kalacaksanız onsenlere her saatte girebilirsiniz. Ancak o durumda fiyat epey yükselecektir. Ryokanın lezzetli yemeklerini tatmak için de konaklamanız gerekiyor. Konaklama fiyatları ve iptal bedelleri de aşağıdaki gibi:

Yemekler sabah ve akşam olmak üzere iki kez var. Saatini kaçırırsanız yiyemiyorsunuz çünkü taze servis ediliyor çalışanlar tarafından. Yemek salonu klasik Japon tarzı, uzun bir yer sofrası ve minderler var. Sizi çağırmadan önce ana yemekleri hazırlamış oluyorlar. Siz yerken de sürekli yeni çeşitler geliyor. Japonya’da porsiyonların Türkiye’den daha az olduğundan şikayet eden insanlar oluyor. Özellikle onlar için burayı tavsiye edebilirim. Hayatımda yediğim en büyük yemek olabilir. Kızarmış balık, tempura usulü kızartılmış sebzeler, çorbalar, püreler, pilav, turşular, kızarmış et, soğuk et, suşi ve daha neler neler. Özellikle akşam yemeği çok zengin. Sabah kahvaltısında da yine çeşitli tatlı turşular, pilav, çorba, yumurta, taze sebzeler, salam tarzı şeyler var. Merak edenler için, şöyle buyurun:


Akşam Yemeği,                                                                                                                                          Sabah Kahvaltısı

Ulaşımla ilgili detaylı görselleri de şöyle bırakalım:

Kaynak kısmındaki siteye de mutlaka göz atın. Japoncadan başka dil seçeneği yok ama görsel yönünden son derece zengin bir site. Hoşunuza gideceğinden eminim.

Bir başka tanıtım yazısında görüşmek üzere! Sağlıcakla kalın!

Yazan/Çeviren: Salih Can Demir
Kaynaklar:
onsen-trip.com 
yunosawakan.com (Hana no Yado’nun websitesi)


Sevgi paylaştıkça çoğalır!