Karaokenin Tarihi

Japonya'dan Dünyaya Yayılan Eğlence

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Karaoke, Japonlar için aileleriyle, arkadaşlarıyla, iş yerinden insanlarla, hafta sonu olsun iş çıkışı olsun ne zaman giderlerse gitsinler kolayca eğlenebildikleri bir mekan, bir eğlence, Japon kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır.

Türkçeye de Japoncadan giren karaoke kelimesi, Japoncada “boş” anlamına gelen “kara” ile “orkestra” (kısaca “oke“) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. “Boş orkestra”, aslında radyo-televizyon dünyasında kullanılan terimlerden biriydi. Mesela radyo programlarına konuk şarkıcılar geldiği zaman, şarkıların melodisi bir orkestra tarafından canlı olarak değil de kayıttan ve sözsüz olarak çalınıyordu. Çünkü müziğin sıfırdan üretilmesi için dışarıdan hem enstrümanların hem müzisyenlerin getirilmesi gerekiyordu. Bu çözümün masraflı olmasının yanı sıra, stüdyolarda orkestraların sığabileceği kadar alan yoktu. Böylece şarkının sadece müzik kısmının kaydedilip çalındığı yeni bir yöntem tutuldu.

Karaokenin Mucidi

İlk karaoke makinesi, 70’li yıllarda Osakalı eski baterist Daisuke İnoue tarafından piyasaya sürüldü. Bu makine 8 parçalı bir müzik kutusuydu. Fakat İnoue, makine için patent almamıştı; bunun üzerine başka birçok şirket İnoue’nin fikrini taklit etti ve ortaya çeşit çeşit müzik kutusu çıktı. Bugün müzik kutularını etrafta pek göremiyoruz, fakat o zamanlar, kutuya para atıp istediğin şarkıyı dinleyebilme özelliği çığır açıcı olarak görülmüş, pek çok insanı kendine hayran bırakmıştı. Bu makineler 1970’lerde çok popüler oldu. Osaka-Kobe bölgesinden başlayarak tüm Japonya’ya, özellikle hotellere ve barlara yayıldı. Karaoke, henüz asıl eğlence olmaktan ziyade, içki içmeyi daha da neşeli bir hale getiren yan bir olay olarak görülüyordu.

70’lerin ikinci yarısında ise ev tipi karaokeler üretilmeye başlandı. İnsanlar artık evden çıkmadan da karaoke söyleyebiliyordu.

80’lerle beraber video, puanlama sistemi gibi yeni özelliklere sahip karaokelerin arttı ve böylece karaoke kültürü, gelişmeye hızla devam etti. 1982’de Pioneer Elektronik Şirketi, hem videoya sahip hem de bu videolarda şarkı sözlerini gösteren yeni bir çeşit karaoke makinesini piyasaya sürdü.

Beraberce şarkı söyleyerek eğlencenin de stresin de ortaklaşa yaşanabilmesi insanları çok etkiledi. Böylece yeni bir iş kolu türedi; içlerinde birer karaoke makinesi bulunan özel odaları, “karaoke kutularını” (karaokebox) kiralayan yerler açılmaya başladı. İlk karaokebox, 1984 yılında, bir pirinç tarlasındaki yük vagonunun içinde açıldı. Özel odalarda diledikleri gibi şarkı söyleyebilen insanlar, isterlerse odalara yiyecek ve içecek siparişi de verebiliyordu. Karaokebox’lar sayesinde karaoke artık arkaplandan sıyrılmış, asıl eğlence haline gelmişti.

Japon karaokesinin geldiği son noktada ise wankara denilen, tek kişilik karaoke odalarını görüyoruz. İsteyenler bu odalarda hiçbir dinleyici olmadan, gönüllerince şarkı söyleyebiliyor. Wankaraların popülaritesi gün geçtikçe artıyor.

Derleyen: Didem İpekoğlu
Kaynak: https://beauty-voice.jp/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!