Nibutani Ainu Müzesi

Hokkaido’da Ainu Kültürü Müzesi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Müze Hakkında

Hokkaido’da yer alan bu müze, Ainu halkından miras kalan kültürü devralıp yeni gelenekler ortaya çıkarmayı amaçlar. Hokkaido’nun gerçek tarihini ve kültürünü korumayı kendisini görev edinen müze, dünyada hiçbir yerde bulamayacağınız kültürel hazinelere ev sahipliği yapmanın yanı sıra devraldığı kültür mirasına daha çok değer katmayı hedefler.

Bu müzede halk kültürüne ait önemli somut eserler sergilenmektedir. Hokkaido’da Nibutani içinde ve çevresinde yer alan Ainu eşyalarının toplanmasını Kayano Shigeru gerçekleştirmiştir.

Bu koleksiyonu diğerlerinden ayıran bir özelliği, sergilenen materyallerin nasıl yapıldığı ve nasıl kullanılacağı hakkında da bilgi verilmesinden ileri gelmektedir. Her eserin kökeni neredeyse kesin olarak bilinmektedir. İkinci önemli özelliği ise toplanan materyallerin çok kapsamlı bir şekilde toplanmasıdır. Müzede sergilenen bu materyalleri görerek, geleneksel yaşam hakkında ve bölge hakkında geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kayano, müzeye Ainu kültürü ile ilgili birçok kitap bağışında bulunmuştur. Örneğin bu kitapların arasında yer alan Ainu El Sanatları kitabı, birçok fotoğraf, el sanatları üzerine bilgiler içerir. Bu bilgiler sayesinde Ainu kültürüne dair birçok bilgi elde edilebilir. Kayano ve eşi bu müzenin oluşumunda ve gelişiminde çok önemli rol oynamıştır.

Nibutani Ainu Müzesi Yöneticisinin Müze Hakkında Mesajı

Bu müzede yer alan sergiler, Saru Vadisi’nde Ainu kültürünün incelenmesi için kullanılıyor. Bu müzede önemli  somut materyaller ve çok sayıda ses ve görsel kaynakla birliktekitaplar yer almaktadır. Bunun yanı sıra Ainu el işleri de bulunmaktadır. Müzenin yakınında, önemli kültürel manzaralar olarak belirlenen cise köyleri vardır.
Müzeden Kayano Shigeru Nibutani Ainu Müzesi, Dr. Munro’nun Tarihi Sarayı, Saru Nehri Tarihi Müzesi ve Biratori’nin Ainu Kültür Enformasyon Merkezi’ne yürüyerek gidebilirsiniz. Bu, Ainu kültürüyle ilgili akademik bilgilerin tek bir yerde toplandığı Hokkaido’daki nadir bir örnektir.
Bu bölge 2011 yılından bu yana Ainu geleneksel el sanatlarının tanıtımına yönelik olarak hazırlandı. Biratori’de turizmi teşvik eden bir merkez olan Nibutani, Ainu el sanatları dükkanlarıyla kaplı.Zanaatkarlar burada çalışma yapabilme şansı elde ettiler.
Bilgelik ve doğanın cömertliği tarafından beslenen mesajla birlikte, Ainu geleneğini çok yönlü ve profesyonel olarak öğrenebileceğiniz bu müzeyi ziyaret etmenin tadını çıkarın.

Müzeye ulaşım

Müzeye ulaşım için şu adresi kullanabilirsiniz;

61 Nibutani, Biratori, Saru District, Hokkaido 055-0101, Japonya

平取町立二風谷アイヌ文化博物館

 

Ya da şu haritadan yararlanabilirsiniz;

Veya buraya tıklayarak google mapsten yol tarifi alabilirsiniz.

Müze giriş ücretlendirmesi

Müzenin açık olduğu günler

16 Nisan – 15 Kasım tarihleri arasında her gün açık

16 Kasım – 15 Nisan tariheri arasında Pazartesi günleri kapalı

16 Aralık – 15 Ocak arasında bir aylığına kapalı

Müze giriş saatleri

09:00 – 16:30 arası mesai yapmaktadır.

İletişim

+81(1457)2 2892 telefon numarasını kullanarak, mesai saatleri içerisinde ulaşabilirsiniz.

 

Çeviren / Derleyen: Tuğba Kirazlı

Kaynak: town.biratori.hokkaido.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!