Japon Tarihine Damgasını Vurmuş İsim: Takeda Shingen

Takeda Shingen'e Yakından Bakış

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

1521’de doğan Takeda Shingen, Takeda Nobutora’nın ilk oğlu olarak dünyaya geldi. Babasının döneminden itibaren yavaş yavaş iç savaş döneminde Daimyo olmasına kadar, tüm ülkeyi birleştirmeyi başarmasından sonra, Takeda Shingen de bu sistemi devam ettirip, komşu ülke Shinano’ya savaş açtı.

Echigo’nun (Niigata vilayetinin eski adı) Daimyo’su Uesugi Kenshin ile Kawanakajima’da 4 kere kılıç çarpıştırdı ancak bu karşılaşmaların sonunda Shinano’yu neredeyse tamamen kontrolü altına aldı.

Takeda Shingen’in kontrolü altında olan Kai ülkesi, birbirinden kudretli ordulara sahip olan kuzeyde Uesugi Kenshin, doğuda Sagami’nin Daimyo’su Hojo Ujiyasu, ve güneyde ise Oda Nobunaga ile çevrelenmişti.

Savaşlardaki başarılarıyla kendine bir ün yapmış olsa da, Takeda Shingen sadece savaştaki gücüyle değil, diplomasi yaparken kullandığı taktiler ve pazarlık yapmaktaki yeteneği ve de devlet yönetimindeki gücü çok yüksek olan tebaanın ona olan güvenleri de takdire şayan idi. Devlet yönetimindeki etkili kişilerin neredeyse hepsi Takeda Shingen’i çok güvenilir bir insan olarak görüyorlardı.

Dört tarafı da dağlarla çevrili olduğundan dolayı, su kaynağı olarak kullanılan nehirler aynı zamanda zengin bir protein kaynakları olan balıkları yetiştirmek için mükemmel bir alan sunuyordu. Ancak  hem Fuefukugawa hem de Kamasagawa nehirleri sık sık sel alıyordu. Bu sorunun çabucak düzeltilmesi gerektiğini düşünen Takeda Shingen, sellere karşı önlem olarak bu nehirlerin akış yataklarını değiştirmek için nehir kenarlarına sel önleyici setler çektirdi. Bu nehirlerin yönlerinin değişmesiyle, suların tarım için kullanılabilmesinin de önü açılmış oldu.

Takeda Shingen’in yanında becerikli bir tebaası olmasında rağmen, etrafını çevreleyen güçlü ülkelerin varlığı nedeniyle düşüncesiz bir şekilde askerlerin yerlerini değiştirmek ya da başka ülkelere saldırmak gibi işler yapamamıştır. Kaoru’ya yapılan saldırı ise ancak 1572 yılında, yani ölümünden ancak bir sene önce gerçekleşmişrit.

Takeda Shingen’in Gücü

Takeda Shingen çocukluğundan itibaren Chozenji’de Zen rahibi olarak yetiştirilmiştir. Orada eğitim alan Shingen, burada Zen ve genel olarak savaş sanatı hakkında eğitim görmüştür. Akademik hayatı seven genç bir entelektüel olarak yetişmiştir. Takeda Shingen’in Sun Tzu’yu severek okumuş olduğu birçok insan tarafından bilinse de “rüzgar kadar hızlı, orman kadar sessiz, ateş kadar cesur ve bir dağ kadar hareket ettirilemez” anlamlarına gelen Fuurinkazan’ın bayrağının Sun Tzu’ya dayandığını pek insan bilmez.

Shingen ayrıca 1571 Şubat’ında Mikawa’ya doğru büyük çaplı bir işgal yürüttü. Oda Nobunaga’nın bir müttefiği olan Nobunaga Tokugawa’ya karşı gerçekleştirilen bu saldırıyla Oyama Kalesi, Asso Kalesi, Tamine Kalesi, Noda Kalesi ve Nirengi Kalesi ele geçirildi.

Takeda gerçekten güçlüydü. Ancak Shingen’in sağlık durumunun kötüleşmesiyle ordu Kai’ye çekilmek zorunda kalır. Eğer o dönemde Shingen’in sağlığı bozulmamış olsaydı, Tokugawa Shogunluğu belki de hiç kurulmamış olacaktı. Bir kişinin sağlığı nedeniyle koca bir ülkenin kaderinin değişmesi gerçekten inanılmaz bir tesadüf olarak tarihte yerini almıştır.

Aynı yılın eylül ayında Asakura ve Asai ile ittifak kuran ve Enryakuji tapınağını ateşe vermesiyle, tapınakların gücünü tanımak yerine, onların görevlerine ayak uydurmayı seçen politikaları benimseyen Takeda Shingen, Nobunaga için “şeytanın değişime uğramış hali” diyerek eleştirmiştir. Shingen’in bu politikalarına olan bağlılığını, yanan Enryakuji tapınağını Kai’ye taşıyıp orada yeniden yaptırmak istemesi, onun Budizm’e olan bağlılığının bir göstergesi olarak alınabilir.

Oda Nobunaga ve Takeda Shingen’in görece iyi ilişkilerine rağmen, bu olaylardan sonra bu ilişkiyi sürdürmeleri mümkün değildi. Altıncı tanrısal Kral ve Budizm’in savunucularının arası bu olaylar sonucunda bozulmuştu.

1572de Takeda Shingen Nobunaga’yı ortadan kaldırmak için General Shogaku Ashikaga’nın isteği ile harekete geçmişti. Shingen Kofu’dan harekete geçip, Suwa ve Ina’dan geçip nehre doğru harekete geçmişti.

Shingen’in ana ordularının isteği doğrultusunda Asakura ve Asai de Nobunaga’nın karşısına geçmişti. Kasım ayında Nobunaga’nın teyzesine ait olan  İwamura Kalesi Takeda’nın eline geçmişti. En sonunda Nobunaga, Takeda tarafından baskı altına alınmıştı ve onun yakınlığını hiç olmadığı kadar hissetmeye başlamıştı artık.

Aynı anda Asakura ve Asai ordularıyla mücadele eden Nobunaga’nın, Takeda’yı durdurmak için sadece 3000 asker ayırmak dışında başka çaresi yoktu.

En sonunda 1573’te Shingen Noda Kalesi’ne saldırsa da, saldırı gerçekleştiği sırada Takeda Shingen’in durumu ağırlaşmaya başlar. O güne kadar her zaman cesurca savaşan Takeda Shingen’in orduları artık saldırıları kesecektir.

Shingen’in tedavisi Nagashino Kalesi’nde sürdürülmüştür ve biraz da olsa işe yarar da. Ancak daha sonra, yani Kai’ye dönüş yolunda Takeda Shingen hayatını kaybetmiştir.

Hayatları sürekli mücadele ederek geçen Takeda Shingen ve Oda Nobunaga’nın yolları böylelikle hiç yüz yüze gelmeden sonsuza kadar ayrılmıştır.

 

Çeviri: Hasan Alp Heren

Kaynak: NobunagaHistory

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!