Japonya’daki Pandaların Hikayesi

JAPONYA VE ÇİN İLİŞKİLERİNE AYNA TUTAN PANDALARIN HİKAYESİ

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

O gün, Ueno Hayvanat Bahçesi’nin kapılarının açılmasını bekleyen 3 bin kişi geceden sabah saat 9’a kadar sırada bekledi. Bu büyük bekleyişin amacı KanKan ve RanRan adındaki iki pandanın halkın beğenisine sunulduğu ana tanık olmaktı. Bu olay tam olarak 45 yıl önce gerçekleşti.

1972 yılının Eylül ayında Japonya ve Çin, diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi için bir anlaşma yaptı. Ardından, Çin hükümeti tarafından Japonya’ya dostluk ilişkilerinin sembolü olarak 2 dev panda hediye edildi. Japonya-Çin ilişkileri dönemden döneme değişiklik gösterse de, pandaların popülerliği bu durumdan hiç etkilenmedi.

Bu yılın haziran ayında Ueno Hayvanat Bahçesi’nde doğan yavru panda ShanShan’ın büyüme süreci Japonya’nın gündeminin vazgeçilmez bir parçası. Yavru panda doğduğunda internet ortamında bir anket açıldı ve 320 bini aşan isim önerisi arasından ShanShan’da (香香) karar kılındı.
İsmin Çince karakteri, “çok sevilen”, “ünlü, şöhretli” gibi anlamlar barındırıyor. ShanShan kelimesinin Japonca okunuşu ise “istikrar”, “denge” kavramlarını ifade eden yansıma bir sözcük.

İnsanlar hayvanat bahçesinin ana sayfasında yavru pandanın gelişimini izlerken ülkeler arasındaki ihtilafı unutuveriyor. Önümüzdeki yıl “Japonya ve Çin Barış ve Dostluk Anlaşması”nın 40. yıl dönümü vesilesiyle dönüm noktası olma niteliği taşıyor. Ne yazık ki iki ülke arasındaki gergin ilişkiler ShanShan’ın isminin anlamıyla tezat oluşturuyor. Bu yazımızda barışın önemini bir kez daha vurguluyoruz.

ShanShan önümüzdeki ayın ortasından itibaren ziyaretçilerle buluşacak.

Kaynak: https://www.nishinippon.co.jp/
Çeviren: Aziz Gürpınar

Siz de ShanShan’ın büyüme sürecini takip etmek isterseniz: http://www.tokyo-zoo.net


Sevgi paylaştıkça çoğalır!