Japonya’da Sevgililer Günü: Çikolata

Sevgililer Günü Ne Zaman Çikolatayla Özdeşleşti?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sevgililer Gününde Çikolata Verilmeye Ne Zaman Başlandı?

Japonya’da Sevgililer Günü’nde kadınlar, erkeklere çikolata verir. Bu gelenek 1950’de başlamıştır. Çeşitli sebeplerle “Sevgililer Günü’nde kadınlardan erkeklere çikolata” alışkanlığı ortaya çıkmış ve günümüzdeyse oldukça yaygınlaşmıştır.
Aşağıda Asahi Shinbun (Japonya’nın beş ulusal gazetesinden biri) 1966 yılı Eylül 21 Pazar baskısında “Yemek Malzemelerinin Yolculuğu: Kakao” başlığı altında basılan Japonya’daki Sevgililer Günü’nün Kökeni’nden bazı seçkiler vardır.

• 1958 Şubat’ta Merry Chocolate Şirketi (Tokyo) Shinjuku İsetan’ın satış yerinde “Sevgililer Günü Çikolatası” yazan el yapımı bir tabela koydu. Üç günde otuz yenlik kalıp çikolatalardan ve dört yenlik kartlardan sadece beşer adet sattılar.
• Sonraki sene kalp şeklinde çikolata yaptılar. Meşhur “Kadınlardan erkeklere” sloganını da bu sıralarda kullanışlardır.
• 1992’de Aziz Valentine’ın öldürüldüğü İtalya’nın Terni şehrinden Kobe şehrine Aşk Heykeli’ni yollamışlardır. Kobe’nin Japonya’daki Sevgililer Günü’nün ilk çıktığı şehir olduğuna inandıkları için bu heykelin Kobe’ye gönderildiği söylenir.
• Çikolata şirketi Morozoff (Kobe) 12 Şubat 1936’de Kobe’de çıkardıkları yabancılara yönelik gazetede Sevgililer Günü çikolatası reklamı yapmıştır.

Sevgililer Günü’nün Yaygınlaşması

Şova Döneminin otuzlu yıllarının (1956-1966) ikinci yarısında ciddi bir şekilde Sevgililer Günü’nü pazarlama hareketleri başladı. Örneğin, Morinaga&Company Şirketi 1960’da Sevgililer Günü planının reklamını gazetelerde ve benzeri medya organlarında yapmış, böylece çikolata satışlarını yükseltmiştir.
Bu dönemde Sevgililer Günü çikolatası alan müşterileri tiyatroya davet edeceklerine ya da hediye olarak o dönemlerde çok nadir olan kol saatlerinden vereceklerine dair gazete reklamları da varmış.
Şirketler de kalp şeklinde çikolata satmaya bu dönemde başlamıştır.
Pek çok çikolata şirketlerinin Sevgililer Günü çikolatası satışı yarışına girerken, Şova Dönemi’nin kırklı yıllarının sonralarından ellili yılları boyunca (1966~1976-1976~1986) uğraşarak kadınların gönüllerini yavaş ama emin adımlarla fethedip, günümüzdeki gibi çikolata verme alışkanlığını yaygınlaştırdıkları düşünülmektedir.

Çeviren: F. Simanur Yıldırım
Kaynak: www.chocolate-cocoa.com (En Son Erişim 15.11.2017)


Sevgi paylaştıkça çoğalır!