Shizuoka Üniversitesi

Fuji eşliğine üniversite

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Shizuoka Üniversitesi, Japonyanın adeta bir sembolü haline gelmiş olan Fuji Dağı’nın da yer aldığı Shizuoka şehrinde bulunmaktadır. Bu şehir, Tokyo ve Osaka gibi yoğun nüfuslu bölgelerin aksine biraz daha sakin bir bölgededir. Okyanus kıyısında yer alan bu küçük şehrin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Shizuoka Üniversitesi, yıl boyu Fuji manzarasının görüldüğü bir tepe üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezine sadece 10 dakika mesafede yer alan üniversitenin geniş derslikleri, kendi içerisinde bir kütüphanesi, spor salonu, yemekhane ve kantinlerinin yanı sıra yeşillikler içerisinde bir bahçesi bulunmaktadır. Nisan ayında Sakura ağaçlarının altında keyif sürebildiğiniz, yazın çimlerin tadını çıkarırken bir yandan da bahçede zaman zaman düzenlenen etkinliklerle sosyalleşebileceğiniz sımsıcak bir ortam sunar Shizuoka Üniversitesi. Bu yazımda sizlere Shizuoka Üniversitesi hakkında bilgi vereceğim.

Tarihçesi

Shizuoka Üniversitesi 1987 yılında eğitime açılmış olup temel olarak Uluslararası İlişkiler Fakültesi, Hemşirelik ve Eczacılık Bilimleri Fakültesi ve Çevre Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır. Bu ana bölümlerin altında birçok yan alanda da eğitim verilmektedir. 1989 yılında üniversite binalarının inşaatı tamamlanmış olup kuruluşundan bu yana 6 rektör Shizuoka Üniversitesi’nde görev yapmıştır.

Amaçları

Önceliğin öğrenci olduğu Shizuoka Üniversitesi’nin en temel amacı yüksek kalitede bir akademik ortam sunarak öğrencileri araştırma yapma, öğrenme, kendilerini geliştirme gibi alanlarda desteklemektir. Bunu yaparken yerel halkla iç içe olmayı kendisine misyon edinir.

Yurtdışı Değişim Öğrencileri

Shizuoka Üniversitesi, çok kültürlü bir ortam yaratarak küreselleşen dünyada yetiştirdiği öğrencileri birçok kültürle karşılaştırıp farklı bakış açıları geliştirmelerini destekleyen bir üniversitedir. Endonezya, Malezya, Vietnam, Filipinler, Çin gibi Asya ülkelerinin yanı sıra Türkiye ve Rusya gibi daha uzak ülkelerden de değişim öğrencilerini kabul etmektedir. Değişim öğrencilerinin üniversite ortamına kolaylıkla adapte olabilmesi için her türlü konuda yardımcı olan üniversite personeli, öğrenci kulüpleri, akademisyenleri vardır. Değişim öğrencilerine özel Japonca Kursları da üniversite bünyesinde verilmektedir. Üniversitenin eğitim dili Japonca olmasına rağmen, değişim öğrencilerinin rahatlıkla alabileceği İngilizce dilinde eğitim verilen dersler de açılmaktadır.

Kampüs Hayatı

Öğrencilerin sosyalleşmesine ortam hazırlayan ve aktif olarak faaliyet gösteren birçok ilgi alanına yönelik kulüpler bulunmaktadır. Öğrenciler kendi ilgilerine göre istedikleri kulübe katılıp, ortak ilgi alanına sahip arkadaşlarıyla zaman geçirebilme imkanına sahiptir. Aynı şekilde istediği spor dalındaki takımları takip edip katılma imkanı da bulunmaktadır. Üniversitede sene boyunca çeşitli dönemlerde birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenlenmektedir. Bütün bu etkinliklerle eğlenip zaman geçirirken, ders çalışmak için ortam sağlayan Fuji manzaralı bir kütüphanesi ve iki kafeteryası mevcuttur.

 

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Çeviren / Derleyen: Tuğba Kirazlı
Kaynak: www.u-shizuoka-ken.ac.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!