Men’s Fashion: Top 50 Marka

İlk 10 şaşırtmıyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Bu yazımızda, COMLEX adında bir Amerikan dergisi tarafından seçilmiş, Japonya’nın en beğenilen 50 ‘’Men’s Brand’’i (erkek giyim markalarını) tanıtacağız.

Bu sıralama yapılırken dikkate alınan kriterler ile ilk 10 markanın tarihsel bilgilerini, yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Sıralama:

50. Bounty Hunter
49. Lad Musician
48. Samurai Jeans
47. Satoru Tanaka
46. Needles
45. Kapital
44. waste (twice)
43. SHIPS
42. John Bull
41. Man of Moods
40. Oscar and Jesus
39. julius_7
38. Ato Matsumoto
37. Haversack
36. nonnative
35. Head porter
34. Buzz Rickson’s
33. J.S. Homestead
32. Blue Blue Japan
31. The soloist
30. Hysteric Glamour
29. Uniform Experiment
28. the Viridi-Anne
27. SOPHNET
26. United Arrows
25. 45rpm
24. N.Hoolywood
23. Phenomenon
22. studio D’Artisan
21. Undercover
20. Beams+
19. nanamica
18. W)Taps
17. Neighborhood
16. mastermind
15. Goodenough
14. EVISU
13. Kenzo
12. BIG JOHN
11. Onitsuka Tiger

 10. UNIQLO

‘’Herkesin rahat kıyafetler giymesini sağlama’’ konsepti ile bilinen yenilikçi Japon şirketi UNIQLO (Yunikuro), listenin onuncu sırasında yer alıyor. Ucuz ve kaliteli günlük kıyafetler, cinsiyete ve yaşa bakmaksızın herkes tarafından seviliyor. Bu marka o kadar popüler ki aynı UNIQLO kıyafetini giyen kişiler “Yunikaburi’’ diye bir yeni bir tabirle anılır olmuş.

 

9. visvim

2001 yılında kurulmuş bir ayakkabı markası olan visvim, benzersiz tasarımı sayesinde Batılı ünlüler tarafından da ilgi görüyor. Markanın akseuar ve kıyafet satışları giderek artıyor. Aktör Takuya Kimura, bu markanın kıyafetlerini giyerek popülerliğini arttırmıştı.

 

 

8. NUMBER (N)INE

NUMBER (N)INE, aslında Takahiro Miyashita tarafından kurulan, sonra KOOKS şirketinin devraldığı bir marka. Bizlere, başta müzik ve moda olmak üzere çeşitli kültür alanlarından esinlenen orijinal tasarımlar sunuyor.

 

7. KANSAI YAMAMOTO

Londra’da defile düzenleyen ilk Japon tasarımcı Kansai Yamamoto’nun markası, Japon geleneksel estetiğinden esinleniyor. Birçok ülkede rağbet gören KANSAI markası, Japonya’nın güzellik anlayışını dünyaya tanıtıyor.

 

6. VAN Jacket

VAN Jacket, ‘’Eternal Ivy’’ (“Sonsuz Sarmaşık”) teması ile Japonya’daki ‘’men’s fashion’’un temellerinden birini teşkil ediyor.

 

5. JUNYA WATANABE

Listemizde birinci sırasında göreceğiniz ‘’Comme des Garçons’’ kreasyonunun baş tasarımcısı Junya Watanabe’nin kendi markası… Farklı desenleri görebileceğiniz eşsiz tasarımları sayesinde birçok kişinin tercihi olmuş.

 

4. ISSEY MIYAKE

Issei Miyake’nin ‘’Şimdiye Kadar Sahip Olunmamış Şeyler’’ konsepti altında ‘’yaratılış, merak, sevgi’’ mesajlarını yansıtan bu marka, dünya çapında moda liderlerinin ilgisini çekiyor.

 

 

3. Yohji Yamamoto

Tasarımcısı Yohji Yamamoto’ya Fransız Sanat ve Edebiyat Nişanı’nı kazandıran marka, ‘’Siyah Etki’’ denilen moda akımıyla dünya modasını etkiliyor ve Japonya’da olsun, Batılı ülkelerde olsun, en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

 

2. A BATHING APE

Moda tasarımcısı NIGO’nun kurduğu marka, rahat tasarımlarıyla ünlü.

 

1. COMME des GARÇONS

Japon moda tasarımcısı Rei Kawakubo’nun kurduğu COMME des GARÇONS, başta Tokyo olmak üzere Londra, New York gibi moda merkezlerinde uzun zamandır görebileceğiniz bir marka.

Rei Kawakubo ve tasarımları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

Çeviren/Derleyen: Aslı İdil Kaynar

Kaynak: lotte-koala.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!