Cosplay Nedir?

gernçler arasında bir furya

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Cosplay, “costume” (kostüm) ve “play” (oyun) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir sözcüktür. İnsanların anime, film, video oyunu, kitap vb.deki hayali karakterlere benzeyecekleri kostümler giymesi olarak tanımlanabilecek bir eğlence türüdür, yani kabaca “kostümlü oyun” anlamına geldiği söylenebilir. Cosplay yapan kişiler “cosplayer” olarak adlandırılır.

Modern anlamda cosplay, ilk olarak 1970 yılında, anime ve mangaların yayılmasıyla ortaya çıkmıştır. Cosplay ismini, 1983 yılının Haziran ayında Nobuyuki Takahashi icat etmiştir. Takashi’nin bu tabiri süper kahraman kostümü giyen çocuklar için kullanmasından sonraki 1-2 sene içinde tabir iyice yaygınlaşmıştır.

Japonya kaynaklı olan bu etkinlik, günümüzde tüm dünyada, özellikle gençler arasında moda olmuştur. Artık sadece anime ve manga karakterlerinin değil, Batılı film ve çizgi roman karakterlerinin cosplayine de sıklıkla rastlanabilir.

Cosplayin temeli, kostüm ve aksesuarlar yardımıyla hayali bir karakterin kılığına girmektir. Fakat bunun ötesine geçip karakteri hal ve tavır olarak da taklit etmek, hatta ufak gösteriler yapmak bile mümkündür. Eğlenceli fakat bir o kadar da masraflı bir hobi olduğu söylenebilir. Çoğu zaman, insanlar kendi kostümlerini kendileri yapmaktadır. Bunun için hatırı sayılır miktarda zaman, emek ve para harcarlar. Ucuz bir hobi olduğu söylenemez, fakat makul meblağlarla da başarılı sonuçlara ulaşılabilir.

Cosplay etkinliklerinin, Batının Cadılar Bayramı etkinlikleriyle benzeyen bazı yönleri vardır. Fakat cosplaye ayrılmış belirli bir tarih yoktur. Cosplay için giyilen kostümlerin daha sanatsal bir yönü olduğu da söylenebilir. Kostümlerde alelade kumaşlardan köpüğe kadar çok çeşitli malzemeler kullanılmış olabilir. Cosplay üzerine yapılan en popüler organizasyonlardan biri Comic-Con’dur; Türkiye de dâhil birçok ülkede varyasyonları mevcuttur.

Genelde hobi olarak görülse de, cosplayi meslek kendine meslek edinmiş olanlar da vardır. Bu insanlar, düzenli olarak büyük organizasyonlardaki kostüm yarışmalarına katılıp ödül için yarışırlar. Yaptıkları kostümleri buralarda insanlara gösterip daha sonra satanlar da vardır.

Cosplay etkinliğinin bir avantajı, insanların bu hobi aracılığıyla kendilerininkine benzer ilgi alanlarına sahip öteki insanları bulabilmeleri, yeni arkadaşlar edinebilmeleridir. Cosplay çalışmaları, sokaklardan alışveriş merkezlerine kadar çeşitli yerlerde sergilenebilir. Hatta Japonya başta olmak üzere, birçok ülkede cosplay kafeler de vardır. Cosplay temalı geniş çaplı festivaller de düzenlenir; bu festivallerde çeşitli oyunlar, gösteriler, fotoğraf çekimleri, film gösterimleri vb. etkinlikler yapılır.

Özetle, cosplay biraz masraflı fakat eğlenceli bir etkinliktir. Özellikle anime ve mangalara ilgisi olanlara, fırsat bulduklarında denemelerini tavsiye ederim. Türkiye’de bu konuya ilgisi olanlar Japon Sanat Merkezinin düzenlediği ComiKon İstanbul etkinliklerini buradan takip edebilirler.

Çeviren/Derleyen: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.comiket.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!