Shin-Yokohama Ramen Müzesi

Binbir çeşit ramen'i tek noktada tadın

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ramen’in tarihi:
Kökleri noodle (erişte/ ramen benzeri bir ürün) adındaki Çin yemeğine dayanan ramen, Japonya’ya yayılmış ve yerel yemek kültürüyle bütünleşmiştir. 1859 yılında Japonya, Çin ve Batılı ülkelerden tercüman getirerek, dünyaya limanlarını açtı. Başta Japonya’nın önemli liman kasabaları olmak üzere Çin restoranları farklı farklı yerlerde açılmaya başladı. Bu da Çin mahallelerinin oluşumunu tetikledi. Oralarda, daha sonra zamanla ramen halini alacak olan bu yemek yapılmaya başlandı. Japon halkının rağbet göstermesiyle, ramen japon damağına uygun şekilde yavaş yavaş değişti.
Ramen japonya’da çok farklı şekillere girip değişik lezzetler kazandı. Günümüzde 5 farklı malzemeyle de yapılabiliyor 40 farklı malzemeyle de…

Müze hakkında:
Shin-Yokohama Ramen Müzesi, dünyanın ilk yemek temalı eğlence parkı olarak 6 Mart 1994 tarihinde kuruldu. Baştan beri, konsepti Japonya’daki tanınmış dükkanlar arasında koşturmadan bu ulusal yemeğin tadını çıkarmak için bir odak noktası olmaktı. 20. yıldönümünü kutlamak için, Japonya çapındaki konseptini globalleştirerek, ramen’in cazibe ve çekiciliğini her çeşitte sunmayı amaçladı.

Globalleşen konsepti ile artık Shin-Yokohama Ramen Müzesi’nde sadece Japonya’nın her köşesinden değil dünyanın her köşesinden ramen bulmak mümkün. Çünkü Japonya’dan çıkan ramen dünya çapında bir fenomen olup ilk defa servis edilen ülkelerdeki insanların da damak tadını yansıtan farklı çeşitleri kendine ekleyerek her tip insanın kendine uygun lezzeti bulabileceği bir yemek haline geldi.

Peki ya çok beğendiğiniz bir rameni evinizde de yapmak isterseniz?Image result for ramen
Shin-Yokohama Ramen Müzesi ziyaret edenlere sadece orada değişik türden ramenleri tatma fırsatı sunmuyor. Müzedeki ramen dükkanını ziyaret edip Japonya’nın her yerinden gelmiş çeşit çeşit rameni satın almanız mümkün. Sadece ramen değil, ramen yapmak ve yemekle alakalı, yemek çubuklarından çeşit çeşit kaselere her türlü ürünü bulmanız mümkün. Üstelik kendi ramen türünüzü yaratmaya ayrılmış özel bir köşesi de var. Burada Türk mutfağının zenginliklerini ramen yemeğiyle birleştirip eşsiz lezzetler yakalayabilirsiniz

Sadece ramen değil nostaljiyi de tadacaksınız.
Dagashi-ya denilen Japonya’nın eskilerde kalmış tatlıcıları da burada tekrar hayat bulmuş. Belli bir yaşın üstündeki Japonlar’ın anılarında canlanan ve zamanında çocukların okuldan sonra eve gitmeden önce buluştukları mekanlar, şimdiki çocuklar için de çeşit çeşit tatlı ve oyuncaklar sunarak hem genç nesli hem de yaşlıları heyecanlandırmayı başarıyor. Zaten müze, tatlı dükkanları dışında da kendi atmosferiyle eskilerin Japonya’sını anımsatıyor.

Herkese göre bir şey var!
Tek başınıza değil de aileniz ya da arkadaşlarınızla geziyor olma ihtimaliniz var tabii, üstelik grubunuzdaki diğer üyeler belki ramenden çok hoşlanmıyor olabilir. Eğer her damak tadına uygun çeşit çeşit ramen ve tatlı dükkanları onları ikna etmeye yetmediyse, hin-Yokohama Ramen Müzesi’nde barlar ve kafeler bence bu konuda size yardımcı oacaktır. Burada alışık oldukları bazı hafif yemekleri yiyebilir ya da Japonya’ya özgü lezzetleri tadabilirler. Belki geldikten sonra onların hoşuna giden bir ramen bulup onları da ramen dünyasıyla tanıştırabilirsiniz.

Ulaşım
Aşağıdaki linkten Shin-Yokohama Ramen Müzesi’nin yerini harita üzerinden görebilirsiniz
Shin-Yokohama Ramen Muzesi

Toplu taşımayla gidecekseniz en yakın iki istastonu da sizin için yazdık:
Shin-Yokohama İstasyonu’ndan yürüyerek 5 dakika
Yokohama istasyonundan yaklaşık 11 dakika

İsterseniz aşağıdaki haritaları inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz

Çeviren/Derleyen: Ömer Köse

Kaynak:www.raumen.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!