Kuklaların Gösterisi Bunraku

Geleneksel Japon Gösteri Sanatı

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Bunraku, geleneksel Japon gösteri sanatlarından biridir. Bu gösteri temelli hikaye anlatımı, geleneksel Japon müzik aleti olan shamisen müziği ve kukla sanatının bir senteziden meydana gelir. Bunraku’nun kökeni 17. yüzyıla kadar gider fakat Bunraku’nun popülerliği 1684 yılında Osaka’da Takemoto Tiyatrosu’nun kurulması ve Chikamatsu Monzaemon’un yazdığı eserler ile artmıştır. Takemoto Tiyatro’sundan sonra çeşitli tiyatrolar açılmaya devam etmiştir. Ancak 19. yüzyılın ortasında Uemura Bunrakuen’in Osaka’da açtığı bir tiyatro o kadar popüler oldu ki, bu gösteri türü adını Uemura Bunrakuen’in soyadından alarak Bunraku olarak anılmaya başladı.

Anlatıcı ve Shamisen

Anlatıcı (Tayu) ve shamisen sanatçısı sahnenin kenarında yan yana otururlar. Anlatıcı ve shamisen sanatçısı mükemmel bir uyum içindedir ve bu sayede hikayeyi dramatik bir şekilde anlatabilirler. Bütün karakterler, tek bir anlatıcı tarafından konuşturulur. Yani kadını da erkeği de genci de yaşlıyı da aynı kişi konuşturur.

Bunraku Kuklaları

Tek bir bunraku kuklasını hareket ettirmek için üç kukla sanatçısı gerekmektedir. Bu özellikleriyle bunraku kuklaları dünyada türünün tek örnekleridir. Üç kişi tarafından kontrol edilmesi sayesinde, bunraku kuklaları pek çok insani duyguyu yansıtma potansiyeline sahiptir ve bu açıdan sahnede gerçek bir oyuncu varmış gibi hissedilir. Kuklanın yüz hareketlerini kontrol eden kukla sanatçısının yüzü açıkken, ayaklarını ve diğer ellerini kontrol eden kukla sanatçıları yüzlerini örtmektedir.

Kukla Kafaları (Kashira)

Bunraku kuklalarında çeşitli yüzler bulunmaktadır. Her kukla kafası, temel bir rol tipinde kullanılmak için yaratılmıştır. Bunlardan bazıları, Bunshici (epik kahraman), Genda (yakışıklı genç erkek) ve Musume (bakire) rolleridir. Her gösteride aynı kafalar kullanılmasına rağmen, her karakter için özel olarak saç ve kostüm tasarımı yapılır.

Bunraku Kostümleri

Bunraku kostümlerinin arkası açıktır. Bu sayede kukla sanatçıları ellerini içeri sokabilir ve kuklayı hareket ettirebilirler. Kostümler tasarlanırken tarihsel doğruluktan çok sahnede gösterişli duracak kostümler tercih edilir.

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: http://bunraku.or.jp/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!