Kayıp Kazazedeleri Bulan Teknoloji

Kamera ve mikrofon donanımlı pilotsuz uçaklarla yardım talep edenleri buluyor.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo Teknoloji Enstitüsü ve Kumamoto Üniversitesi’nin ürettiği yeni teknoloji sayesinde artık yardıma ihtiyaç duyan insanlara anında ulaşılabilecek. Mikrofon takılı bir drone (pilotsuz uçak) yardımıyla felaket bölgesinde mahsur kalmış kişilerin sesi duyulabilecek ve bulundukları nokta tespit edilebilecek.

Bu drone’un gece görüş özelliği bile olduğu söyleniyor. Bu zamana kadar kurtarma çalışmaları için kullanılmış olan benzer drone’lar, kameraların kullanılamadığı geç saatlerde veya karanlık ortamlarda etkisiz kalıyordu. Ayrıca rüzgârın ve drone’un kendi pervanesinin oluşturduğu gürültüden dolayı yardım isteyen kişinin sesini duymak güç oluyordu.

Bu araştırmada “HARK” adlı bir yazılım kullanıldı. Bu sistem birden fazla mikrofondan oluşuyor. Ayrıca gürültü altında bile sesin geldiği yönü tespit edebilen bir sisteme sahip. Bunun yanı sıra, tüm hava şartlarında kullanılabilecek 16 mikrofondan oluşan ve tek kablo ile drone’a bağlanabilen bir mikrofon düzeneği de cihazın donanımları arasında yer alıyor.

Cihaz, 3-D ses ölçümü yapabilen teknoloji ile sesin geldiği yönü tespit edebiliyor ve sesin kaynağını haritada gösterebiliyor. Bu da drone’u yöneten kişinin sesin kaynağını tespit etmesini kolaylaştırıyor. Büyük bir doğal felaketin gerçekleşmesi durumunda bu sistemle birçok hayatın kurtarılabileceğine inanılıyor.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.itmedia.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!