Japonya’da İkinci Elciler

Hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Yabancı dil öğrenmek için birçoğumuz dil kurslarına gitmişizdir. Lakin yabancı dil öğrenme hususunda en önemli şey o dilin konuşulduğu ülkeye gitmek olduğunu düşünüyorum. Hele de Japonca öğrenmek istiyorsanız!

3 yıl kadar Japonca çalıştıktan sonra değişim programıyla Osaka Üniversitesi’ne gittim. Bu yazımda, oradaki hayatımı kolaylaştıran ikinci elcilerden bahsedeceğim. Özellikle Türkiye dışına çıktığınızda yaşayacağınız sorunlardan biri de kur değerleridir. Japonya kendi içerisinde Yen adı verilen para birimini kullanmaktadır.

Kısaca bahsedecek olursak dolar-lira ilişkisi diyebiliriz. Tam da bu sebeple Japonya’da öğrenciyseniz ve tasarruflu yaşamak istiyorsanız ikinci elciler vazgeçilmez durağınız olacaktır.

Umeda, Shinsaibashi gibi Osaka’nın merkezi yerlerinde bulabileceğiniz gibi ara sokaklarda da birçok ikinci elci mevcut. Şemsiyeden bota, elektrikli tıraş makinesinden şarj aletlerine, buzdolabından dağ bisikletine kadar çok geniş ürün yelpazeleri olan bu ikinci elcilerden 30 lirayı aşmayarak hayatınızı kolaylaştıracak birçok ürünü satın alabilirsiniz. Beyaz eşya dahi bulabileceğiniz bu ikinci elcilerden en yaygın olanın “Hard-Off” olduğunu düşünüyorum.

 

Öğrenciler için bir diğer gider kaynağı ise kitaplardır. Yurt dışına gitmişken o dilde yazılan kitap, dergi almadan olmaz. Hele de Japonya’ya gidenler için anime-mangaları Japonca olarak okumak çok önemlidir. Sadece 20 liraya onlarca manga alabileceğiniz ikinci el kitapçılardan bahsetmezsek olmaz.“Book-off”un öğrenci dostu fiyatlarının işinize yarayacağından eminim. Herhangi bir tabelada ikinci elci anlamına gelen “良品買館” yazısını görürseniz girip bakmanızı tavsiye ederim.

 

Yazan: Burak Emeksiz


Sevgi paylaştıkça çoğalır!