Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi

Japonya'nın ünlü müzesine kısa bir bakış

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da yer almaktadır. Müze, Ueno Parkı’nda bulunmaktadır. 1877 yılında açılan ve 140 yıldır varlığını sürdüren müzenin Japonya’nın en eski müzelerinden biri olduğu söylenebilir. Kuruluşundan bu yana birçok kez isim değiştirmiştir. En son 2007 yılında günümüzdeki adını almıştır. Birçok doğa ve bilim konulu sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl büyük sayıda ziyaretçi çeken müze, 2016 yılında 2,4 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayarak kendi rekorunu kırmıştır. Genel olarak da her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir.

Bu müze, Japonya’nın ulusal olarak yönetilen kapsamlı tek bilim müzesidir. Ayrıca doğa tarihi ile bilim ve teknoloji tarihinin araştırılması için merkezi bir enstitü niteliği taşımaktadır. 4,5 milyonun üzerinde sergilenecek nesne barındıran büyük bir koleksiyona ve çeşitli sergilere sahiptir.

Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi’nin amacı insanların doğaya, bilime ve teknolojiye olan ilgisini arttırmak ve ziyaretçilerini insanlık, doğal çevre ve bilim gibi konularda düşünmeye itmektir. Müze, bu görevleri iki şekilde yerine getirmektedir. İlk olarak araştırma yoluyla hayatın ve bilimin tarihini inceler. Bunun için belirli kalıntıları, tarihi verileri vs. kullanmaktadır. İkinci olarak ise araştırma yapan diğer insanlara yardımcı olmak adına koleksiyonunu gittikçe geliştirmektedir. Bu koleksiyon gelecek nesiller için de paha biçilmez bir miras niteliği taşımaktadır. Böylece hem Japonya’nın tarihine, hem de dünya tarihine katkıda bulunmaktadır.

Müze çalışmalarını üç ilke üzerinden sürdürmektedir:

 • Araştırma: Gezegenimizin, gezegenimizin biyosferinin ve bilim ve teknolojinin gerek tarihi, gerek de şimdiki hali üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapar.
 • Koleksiyon: Doğa biliminde gerekli olan çeşitli numuneleri toplar ve gelecek nesiller için korur.
 • Sergi ve Eğitim: Müze, araştırma sonuçlarını ve koleksiyonlarını, insanların doğa, bilim ve teknoloji hakkında düşünme ve ilgiler geliştirebilme adına sergilemektedir.

Mesai Saatleri:

Salı, Çarşamba, Perşembe ve Pazar: 9:00 – 17:00 (Kapanıştan 30 dakika önce ziyaretçi kabul edilmemektedir)

Cuma, Cumartesi: 9:00 – 20:00 (Kapanıştan 30 dakika önce ziyaretçi kabul edilmemektedir)

Özel bir sergi veya etkinlik olması durumunda saatler uzatılabilir.

Yaz dönemi veya bayram gibi yoğun dönemlerde saatler uzatılabilir.

Pazartesi günleri hizmet vermemektedir. Şayet pazartesi resmi tatile denk gelirse, o pazartesi hizmet verilir ve Salı günü kapanır. Ayrıca 28 Aralık- 1 Ocak tarihleri arasında da yılbaşı dolayısıyla kapalıdır.

 

Ulaşım:

 • Ueno İstasyonu’ndan 5 dakikalık yürüme mesafesinde.
 • Tokyo Metrosu Ginza Hattı / Hibiya Hattı Ueno İstasyonu’ndan 10 dakikalık yürüme mesafesinde.
 • Keisei Hattı Keisei Ueno İstasyonundan 10 dakikalık yürüme mesafesinde.
 • Araba veya için park alanı bulunmamaktadır.

 

Ücretler:

 • 65 yaş ve üzeri ziyaretçiler, kimlik veya benzeri bir belge göstermeleri durumunda ücretsiz girebilmektedir.
 • Lise öğrencileri veya daha genç olan öğrenciler için giriş ücretsizdir.
 • Normal ziyaretçiler ve üniversite öğrencileri için ücret 620 Yendir.
 • Engelliler ve onlara refakat eden bir kişi ücretsiz girebilir. Bunun için engelli olduklarını kanıtlayan bir belge sunmaları gerekmektedir.

Ayrıca, her ayın birinci ve üçüncü cuması Astronomik inceleme için akşamları hizmet verilmektedir. Bu etkinlik Nisan ayından Ağustos ayına kadar 19.30 sonrası başlamaktadır. Eylül ayından Mart ayına kadarsa 18.30’da başlamaktadır. Bu etkinlik genel ziyaretçiler ve üniversite öğrencileri için 310 Yen, lisede veya daha genç olan öğrenciler içinse ücretsizdir.

Ulusal Doğa Bilim Müzesi hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz, resmi sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.kahaku.go.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!