En Önemli Shogun’lardan Tokugawa Ieyasu

Ieyasu'nun hayatı, başarıları ve kişiliğine kısa bir bakış.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokugawa Ieyasu

Doğumu ve İlk Yılları

Ieyasu, Japon tarihinde önemli tarihi figürlerden biridir. 31 Ocak 1543 tarihinde doğan Tokugawa Ieyasu Edo Shogunluğu’nun ilk generalidir. Mikawa vilayetinde Okazaki kalesinin lordu Matsudaira Hirotada ve Mizuno Klanı’ndan Odai Hanım’ın oğludur. Çocukluk adı Takechi Takeyoshi’dir. Ieyasu’nun babası Matsudaira, Nishi Mikawa’nın bir Daimyo’su ve Sunpu’dan (Shizuoka’da bir şehir) Imagawa’nın astıdır. 6 yaşındayken Imagawa’ya rehine olarak gönderilen Ieyasu, yolda soyguna uğrar ve Owari’den (Batı Aichi vilayeti) Owari Nobuhide’ye götürülür. İki yıl sonra geri döner ve 19 yaşına kadar hayatını Sunpu’da geçirir. Eiroku döneminde gerçekleşen Okehazama Muharebesi’nden (1560) bir gün önce, 18 Mayıs 1560 günü düşmanlarla sarılı Odaka Kalesi’ne silah ve destek getirerek orduda kendine isim yapar ve savaş sonrası Imagawa ile yollarını ayırır. Daha sonraki yıllarda ise Nobunaga Oda ile ilişkilerini yeniden düzeltir. Aynı yıl, adını Motoyasu’dan Ieyasu’ya değiştirir. 1570 yılında Nobunaga Oda ile iş birliği yaparak Anegawa savaşında hem Asai hem de Asakura boylarını mağlup eder. Ancak yine aynı sene Mikatagahara Savaşı’nda Hamamatsu’nun kuzey bölgesinde Takeda Shingen’in ordusu karşısında yenilgiye uğrar. Shingen’in galibiyeti uzun süreli olmaz ve 1575 yılındaki Nagashino Muharebesi’nde yenilmez kabul edilen Shingen ordusu Nobunaga tarafından bozguna uğratılır.

Honno-ji Olayı ve Shogun Oluşu

Temmuz ayında gerçekleşen Honno-ji Olayı’nda Tokugawa Ieyasu, Izumi bölgesindeki Sakai’den evine geri döner ancak kısa bir süre sonra Kai bölgesindeki Shinano’nun (Nagano Vilayeti) doğu kısımlarına tekrar göreve gönderilir. Hashiba, (daha sonra Toyotomi olacak) Hideyoshi ile çatışma içinde olan Nobuo Oda’ya destek olur ve Owari’ye gidip Komaki ve Nagakute’de iki zafer kazanır. Hideyoshi’nin ölümünden sonra Sekigahara Savaşı’nı kazanmasıyla büyük üne ve daha da büyük bir güce kavuşmasının ardından Edo’da bir Shogunluk kurar. Tahtı bırakıp Shizuoka şehrindeki Sunpu’ya çekildiğinde bile yerini Shimoda Hidetada’ya bırakmış olmasına rağmen gerçek imparatorluk gücüne sahip olan kendisidir. Daha sonra Osaka’da topladığı ordu ile Toyotomi hanesini ortadan kaldırır. Shogunluk makamı Hidetada’ya devredildikten sonra dahi Ieyasu Edo’nun uluslararası ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarına devam eder. Bu dönemde Kore ile diplomatik ilişkilerde önemli aşamalar kaydedilir. Nagasaki’de ise ticaret üzerine çalışmalar yapılır.

 

Son Yılları ve Ölümü

Tokugawa Ieyasu, 1616 yılında 73 yaşında Sunpu’daki kalesinde ölür. Ölüm sebebinin kanser veya sfilis olduğu düşünülmektedir. Ölümünden sonra kendisine Tosho Daigongen (Büyük Gongen, Doğudaki Işık) unvanı verilir. Gongen dünyaya insan kılığında ayak basmış bir buda anlamına gelir. Bu kişilerin amacı insanları kurtarmak ve onlara liderlik etmektir. Tokugawa Ieyasu, hayatı boyunca öldükten sonra ilahlaştırılmak istediğini birkaç defa belirtmiştir.

Pek çok kişi ölümünün birinci yılından sonra kalıntılarının topraktan çıkarılıp tekrar Nikko Tapınağı’na gömüldüğüne inanır. Ancak tapınak mezarın açılmasına izin vermediği için Ieyasu’nun kalıntılarının nerede olduğu bilinmemektedir.

 

Kişiliği

Tokugawa Ieyasu’nun bu kadar büyük bir gücü elinde tutabilmesindeki en büyük etken karakter özellikleridir. Doğru zamanda ve doğru yerlerde dikkatli ve cesur olmayı başarabilmiştir. Sürekli plan yapan ve gerçek niyetini kolay kolay belli etmeyen kişiliği sayesinde, faydalı olacağını düşündüğü zamanlarda bağlılıklarını değiştirmiştir. Önce Hojo klanına katılır, daha sonra Hideyoshi’nin fetih ordusuna katılıp Hojo klanını bertaraf eder ve topraklarını kendisine alır. Bu özellikleriyle döneminin diğer Daimyolarından farklıdır. Şiddet, ani ölümler ve ihanetlerin hüküm sürdüğü bir dönemde çok sevilen ya da popüler olan bir insan olamamıştır. Ancak liderliği ve zekası ile insanların saygısını kazanmış ve onlara korku salmıştır.

 

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: https://kotobank.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!